Gazali'nin kelam anlayışında delil ve delil türleri
Proof and proof kinds in Gazali's islamic theoloji perception
- Tez No: 190856
- Danışmanlar: PROF.DR. NADİM MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilgi genişliği, orijinalliği ve etkisiyle İslam düşüncesinde emsalsizbir yere sahip olan Gazali, çok yönlü bir düşünürdür. O, insanla ilgilihemen hemen her problemle ilgilenmiş ve uğraşmıştır. O, bazen bir dinbilgini, bazen kelamcı, bazen de eleştirmen bir felsefeci olarak problemineyaklaşır. Onun bu karakteri, onu bitmek tükenmek bilmeyen bir araştırmacıyapmış, hayatının son on yılına kadar da bu tavrı devam etmiştir.Bu arada Gazali, başkalarının tutarsızlıklarını araştırırken, zamanzaman kendisinin de bazı tutarsızlıklara düştüğü görülmüştür. Onun elealarak çözmeye çalıştığı çeşitli problemlerden birisi de kelam ilminde ?delilve delil getirme yöntemleri? meselesidir. O, bu meseleyi sorgulayıptemellendirmeye çalışmış ve bu konuda bazı farklı sonuçlara varmıştır.Gazali'nin kelam ilminde delil sorununa yaklaşımı, daha ziyadedelilin tanımı, delil türleri ve delil getirme yöntemleri gibi önemli hususlarıiçermektedir. Onun bu mesele ile ilgili olarak önemli gördüğü ve açıklığakavuşturması gerektiğine inandığı bazı temel noktalar vardır. Bunlar; delilgetirirken kıyasın maddesini oluşturan öncüllerin neler olduğu ve buöncüllerin kesinlik noktasında bilgisel açıdan değeri, delil türlerinin kesinliktaşıması açısından bilgi değerinin ortaya konulması ve aynı şekilde delilgetirme yöntemlerinin de kesinlik içermesi bakımından bilgi felsefesiaçısından değerinin açığa çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
el- Gazali is a multiple way thinker who has a unique place in Islamic thought,by his wide knowledge, originality and effect. He was interested in nearly all of theproblems of human being. He overlooks his problem sometimes as a religionscholar, sometimes as theologian and sometimes as a philosopher. This caracterof him has made himself a neverending researcher and this attitude of him hascontinued till the last ten years of his life.By the way, when Gazali was researching others inconsistencies, he alsosometimes fell into inconsistency either. One of the problems that he hasinterested in and tried to solve was the problem of `?proof and the methods ofproxing?? in Islamic theology. He has questioned this problem, tried to base it onand he found out some different conclusions.Gazali?s way of approaching the problem of prof in theology was mostlyinvolved description of proof, kinds of proof and the methods of proving. There aresome basic points that he finds important and he believes that must be clarified.These are premises that composes sillogism when proving and the knowledgevalue of this premises at the point of definiteness and in the same time to bring upthe value of proving methods involving definiteness in an epistemological point ofview.