Varlık Dergisi'nin yayınlandığı ilk yıllardaki fikrî faaliyetler (s. 61-120)
  1. Tez No: 162877
  2. Yazar: AHMET SOYDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
ÖZET Dergiler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu izleyen ilk yıllarda sayfalarında ortaya koydukları düşüncelerle genç ülkenin fikir ve sanat dünyasının oluşumuna ve gelişmesine büyük katkı sağlamışlardır. 1930'lu yılların Türkiye'sindeki en önemli sanat ve fikir mecmualarından birisi olarak gösterebileceğimiz Varlık dergisi üzerine yaptığımız bu araştırma giriş kısmını takip eden toplam dört bölümden oluşmuştur. Çalışmamızın girişinde Varlık dergisinin yayın hayatına başladığı 1930'lu yılların siyasi, sosyal ve kültürel panoraması üzerinde durulmuştur. Birinci bölüm 1923-1940 yılları arasındaki Türk edebiyatının genel görüntüsü ve dönemin dergileri hakkında verilen bilgileri içermektedir. Takip eden ikinci bölümde derginin oluşumu, genel özellikleri ve içeriği ele alınmış; Varlık'ın 61-120. sayılarında imzaları bulunan şair ve yazar kadrosu tespit edilmiştir. Araştırmamızın üçüncü bölümü derginin tez konumuz dahilindeki sayılarında yayınlanmış edebî metinlerin türlerine ve konularına göre değerlendirilmesinden oluşmuştur. Söz konusu metinler önce şiirler ve nesirler olmak üzere iki başlık altında toplanmış; şiirler ses, dil ve yapı gibi özellikleri yönüyle değerlendirilmiş, nesirler de türlerine göre tasnif edildikten sonra her tür kendi içinde incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Varlık'ın ilgili sayılarında neşredilmiş yazılar, yazarlarının soy adlarına ve türlerine göre iki ayrı fihristte bir araya getirilmiştir. Çalışmamız, yapmış olduğumuz toplu bir değerlendirmenin ardından araştırmalarımız sırasında baş vurduğumuz kaynakların listesiyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Magazines, in the early years following the foundation of Turkish Republic, with the thought they expressed in their pages, assisted on constituting the world of idea and art of the young country a lot. This research, that we performed over Varlık magazine, which can be shown as one of the most important art and idea periodicals in Turkey of 1930's years, has consisted of four parts following the introduction section. In the introduction of our study, the political, social and cultural panaroma of the 1930' years when Varlık magazine started to the life of publication have been investigated. The first part includes the general appearance of Turkish Literature between the years 1923-1940 and the information given about the magazines of that period of time. In the following second part, the formation of the magazine, its general characteristics and content have been studied on; the permanent staff of writers whose signatures took place in the 61-120 th numbers of Varlık has been determined. The third part of our research consits of the evaluation in accordance to the types and themes of the literary texts published in the numbers of the magazine in the concept of our thesis subject. The mentioned texts have been arranged under two head lines, first poems and proses; poems have been evaluated according to their characteristics like sound, language and structure, and the proses after getting classified in accordance to their sorts, each sort has been investigated within itself. In the fourth and final part, the writings that were published in the concerned numbers of Varlık have been collected in two different indexes in accordance to the writers surnames and to their types. Our study, after a collective evaluation that we performed, has been concluded with the list of the sources that we referred to during our researches.