Kentleşme sürecinde dinsel kimliklerin dönüşümü: Ankara örneği
The Transformation of religious identities in the urbanization process: Ankara sample
  1. Tez No: 190903
  2. Yazar: CEMİL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. KADİR CANGIZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma kentleşme sürecinde Alevi dinsel kimliğinin nasıl dönüştüğünü AnkaraAlevilerini baz alarak açıklamaya çalışmaktadır. Alevilik merkeze uzak bir çevrehareketi olarak kendi içine kapalı bir toplumsal yapılanmadır. Bu toplumsal yapılanmainanç boyutunda kurumlar yaratmış ve geleneksel Alevilik bu kurumlar içindeoluşturulmuştur.Kentleşme sürecinde kırdan kente gelen Aleviler bu kurumlardan yoksun kalıncageleneksel Aleviliğin toplumsal yapısı ve dinsel kimliği çözülmüştür.Araştırmamızda Aleviliğin inanç sistemi, ibadet biçimi ve toplumsal yapısındakentleşme sürecinde nasıl bir dönüşüm olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.Aleviliğin inanç esasları bağlamında yürütülmesi ve gerekli ritüellerin yaşayagelmesi Dede ailelerinin bu inançları nesilden nesile aktarmasıyla mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study tries to clarify the transformation of the `Alavi? religious identity in theurbanization process based on Ankara `Alavi?s. `Alavism? is a close socialorganisation as a distant peripheric movement far from center. This socialorganization has created institutions on religious dimension and traditional Alavismhas been constituted in these institutions.In the urbanization process, when `Alavi?s that came to cities from rural areas haddeprived of these institutions, social organization and religious identity of traditional`Alavism? had been disintegrated.In our research, what kind of transformations had occured in the religious system,worship form and social structure of `Alavism? was tried to explain.