Döner gücü sistemi ve eğitim amaçlı armürlü dokuma tezgahlarına uyarlanabilirliği
The system of leno weaving and its applıcability to armured looms for the purpose of training
  1. Tez No: 190952
  2. Yazar: YUSUF AKELMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİDE SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma da döner gücü sistemlerinin yeterince tanınmadığı problem olarakgörülmüş, konu ile ilgili olanlara bir başvuru kaynağı hazırlamak ve eğitim öğretimde ve işletmelerin desen hazırlama kısımlarında kullanılan armürlü tezgâhlarınauyarlanması ve dokuma desen olanaklarını artırmak amaçlanmıştır.Araştırmada döner gücü sistemli dokumalar ele alınmış, ayrıca bu sistemlerinarmürlü tezgâhlara uyarlanabilirliğine bakılmıştır. Araştırmanın evrenini, ulaşılabilenliteratür ve döner gücüleri üretimde kullanan işyerleri oluşturmuş, örneklem olarakAnkara ilinde bulunan literatür ve işletmeler alınmış, üretimde döner gücülerinkullanımına bakılmış, elde edilen verilerden yararlanılarak armürlü dokumatezgahlara uyarlama çalışmaları yapılmıştır. Araştırma kapsamında, Ankara ilindebulunan kütüphane ve işletmelerle üniversitelerin tekstil bölümlerinden veinternetten yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda;1) Dokumacılık yeniden tanımlanarak sınıflandırılmıştır.2) Döner gücüler sınıflandırılarak, desenlendirme yöntemleri ortaya konmuş,ayrıca kullanım alanları detaylı olarak irdelenmiştir3) Armürlü tezgâhlara uyarlama olanakları araştırılmış, çelik telli gücüsisteminin uyarlanabileceği belirlenmiş, farklı özelliklerdeki dokumaörnekleri çalışılmıştır.4) Karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study it was observed that leno weaving systems were not adequatelyrecognized and this was regarded as a problem, it was aimed to prepare a source forthose interested in the issue and to enhance the opportunity of design at the armuredlooms used at the departments of design preparation in education and at businesses.At the end of the study;In the study, the weavings with the system of leno weaving were examined andthe applicability of this system to the armured looms was also studied. Theenvironment of the study consists of the literature and the businesses where lenoweaving are used at the production, and as sampling, the literature and businesses inthe city of Ankara were taken, also where and how the leno weaving were used wassearched, then earlier experience was applied while practicing it into the armuredlooms. Within the context of the study, libraries and business, and the textiledepartments of the universities in Ankara were benefited.1) Weaving was redefined and classified2) Leno weaving were classified and their designing methods were revealed,besides the areas of usage were clarified3) The opportunities of their adaptation to armured looms were examined. It wasdetermined that the system of steel wired leno weaving could be adapted, andweaving samples with various features were studied.4) The challenges and solutions were presented