Meslek yüksekokulu kuaförlük bölümü saç yapımı II programının değerlendirilmesi
Evaluation of the program of hair styling II in division of hairdressing in vocatıonal high college
  1. Tez No: 191016
  2. Yazar: NEHİR MADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Eğitim ve Öğretim, Dermatology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Meslek Yüksekokulu Kuaförlük Bölümü Programı 2003-2004 Eğitim yılındanitibaren uygulanmaya başlanmıştır. Programdaki meslek derslerinden olan, Saç Bakımı IIDers Programı , Perma ve defrize olmak üzere iki önemli mesleki uygulamanın öğretiminiiçermektedir.Bu araştırma Meslek Yüksekokulu Kuaförlük Bölümü Saç Yapımı II Dersi eğitimprogramının dersi alan öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi amacıylayapılmıştır. Eğitim programı değerlendirilerek güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesineimkan vereceği için bu programla ilgili geliştirme çalışmaları yapacak olanlara gerekli verilerisağlama açısından önemlidir.Araştırma evrenini 2005-2006 öğretim yılı sonunda Saç Yapımı II Dersini almış olanMeslek Yüksekokulu Kuaförlük Bölümü öğrencileri oluşturmaktadır.Kuaförlük Bölümü 2005-2006 öğretim yılında Çukurova Üniversitesi; Adana M.Y.O.,Gazi Üniversitesi;Ankara M.Y.O., Mersin Üniversitesi; Sosyal Bilimler M.Y.O. olmak üzereüç okulda bulunmaktadır. Bu okullarda 2005-2006 öğretim yılı sonunda Saç Yapımı IIDersini almış 146 öğrenci bulunmaktadır. Araştırma bu öğrencilerden ulaşılan 123 kişiyleyürütülmüştür.Araştırmanın başlangıcında konuyla ilgili kaynaklar taranmış, yapılan incelemelersonucunda veri toplama aracı olarak anket formu geliştirilmiştir. Anket formunda kişiselbilgilere ve öğretim programına (içerik, araç-gereç ve eğitim durumları, öğretim yöntemleri,değerlendirme teknikleri, hedeflere ulaşma derecesi) ilişkin görüşleri almaya yönelik sorularyer almıştır. Hedef boyutunun değerlendirilmesinde tasarı dikkate alınarak, teorik kanıtlarışığında hedefler incelenmiş ve bilimsel ölçütlere uygunluğu ele alınmıştır.Verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS Windows paket programı kullanılarakyapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde teknikleri kullanılmıştır.Araştırma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; problem durumu ortayakoyulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde; araştırma yöntemi üzerinde durulmuştur.Araştırmanın üçüncü bölümünde; Saç Yapımı II Dersi hedefleri değerlendirilmiş ve dersprogramına yönelik öğrenci görüşlerine yer verilmiştir. Son bölümde ise, elde edilen sonuçlardoğrultusunda Saç Yapımı II Dersi programı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda:1.Hedef ifadelerinin gerekliniteliklere sahip olmadığı,2- çeriğin aşamalı sınıflanmadığı, 3-Ders süresinin yeterliolmadığı,4-Öğretim ortamının fiziksel kapasitesi ve donanımının yeterli olmadığı, 5-Öğretimelemanlarının, öğretim yöntem ve tekniklerini etkin kullanmadığı,6- Saç yapımı II dersindekazanılan bilgi ve becerilerin işyerinde kullanıldığı, söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Maden, NehirDivision of Hairdressing Program in Vocational High College has been in practicesince 2003- 2004 academic year. The curriculum of Hair Care II from the vocational coursesof the program requires the teaching of two important vocational applications, permanentwave and defreeze.This study was carried out to evaluate the curriculum of Hair Design II Course inCoiffeur Department of Vocational Colleges of Turkey in accordance with the opinions ofstudents taking this course. The evaluation of the program enables us to find out the strengthsand weaknesses and it provides necessary data for other researchers who will study on thedevelopment of the program.Research population is composed of students of Coiffeur Education Departments ofVocational Colleges who took Hair Design II courses at the end of 2005-2006 academic year.Hairdressing Programs exist in three colleges in Turkey for 2005-2006 academic year;Çukurova University, Adana Vocational College; Gazi University, Ankara VocationalCollege; Mersin University, Social Sciences Vocational College respectively. There are 146students who took Hair Design II courses at the end of 2005-2006 academic year in thesecolleges. The study was carried out with 123 students accessible.In the beginning of the study, resources related to the subject matter were searched anda questionnaire was developed as a data collection instrument. The questionnaire includedquestions to find out personal information and the opinions of the students regarding thecurriculum (content, materials, educational background, teaching methods, evaluationtechniques, and performance levels). In the evaluation of the objectives of the program, aimswith regard to the project were analyzed in the light of theoretical evidence and conformity tothe scientific criteria was discussed.Statistical analyses of the data were carried out with SPSS program. Frequency andaverage techniques were used in these statistical analyses.The study is composed of four chapters. In the first chapter, the problem wasstated. In the second chapter, research method was emphasized. In the third chapter of thestudy, objectives of Hair Design II were evaluated and the opinions of students concerning thecurriculum were included. In the last chapter, suggestions were presented regarding HairDesign II course in the curriculum in accordance with the research findings.In accordance with the findings of the study, these results are put forward: 1. Statement ofthe objectives is not of a certain quality. 2. Content is not classified gradually. 3. Lesson hourspared for the course is not enough. 4. Physical capacity and equipments of the teachingenvironment are not adequate. 5. Teachers do not employ teaching methods and techniqueseffectively. 6. The knowledge and skills acquired in Hair Styling II is employed in professionor workplace.