Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri ve bu niteliklerin lise Türkiye Cumhuriyeti İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi müfredat programlarındaki yeri
The basic features of Turkish Republic and place of these features Turkish Republic Revolution history and Ataturkism lesson in the third grade of high school and in the cirriculum of history lesson in the secondary education
  1. Tez No: 191056
  2. Yazar: RECEP TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETBu araştırmada ?Türkiye Cumhuriyeti'nin Temel Nitelikleri?nin neler olduğubelirlenmektedir. Ayrıca belirlenen bu niteliklerin ortaöğretim tarih müfredatı ile?Lise 3 Türkiye Cumhuriyeti nkılap Tarihi ve Atatürkçülük? kitaplarına nasılyansıdığı incelenmektedir.?Türkiye Cumhuriyeti'nin Temel Nitelikleri? belirlenirken Anayasamızınikinci maddesinde geçen ifadeler dikkate alınmakta ve burada ifade edilen niteliklerile ifade edilmemiş olan nitelikler tek tek açıklanmaktadır.Araştırmada Cumhuriyetimizin vazgeçilmez olan nitelikleri belirlendiktensonra bu niteliklerin ortaöğretim tarih müfredatı ile lise 3. sınıf ?TürkiyeCumhuriyeti nkılap Tarihi ve Atatürkçülük? dersinde ?Türkiye Cumhuriyeti'ninTemel Nitelikleri? başlığı ile ayrıntılı olarak işlenmesi gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this research what the basic features of Turkish Republic are have beendetermined. Also how these features were expressed in the curriculum of Historylesson in secondary education and in the books of Turkish Republic RevolutionHistory and Ataturkism lesson in the third grade of high school have beenresearched.While determining the basic features of Turkish Republic the expressions inthe second paragraph of our constitution were taken into consideration and theexpressed and unexpressed features here were explained one by one.In the research after determining the unchangeable features of the Republic ithas been stressed the necessity of these features being added to the curriculum ofHistory lesson and the necessity of these features being studied in detail under thetitle of `?the basic features of Turkish Republic?? in Turkish Republic RevolutionHistory and Ataturkism lesson in the third grade of high school.