İlköğretim okulu yöneticilerinin rehberlikle ilgili görevlerini yerine getirme düzeyleri
Level of primary school administrators' in fulfilling their tasks concerning guidance
  1. Tez No: 191065
  2. Yazar: ALİ BECERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin mesleki yardım verehberlik yeterliklerini sorgulayarak, rehberlikle ilgili görevlerini hangi düzeydeyerine getirdiklerini, öğretmen ve yönetici görüşleri doğrultusunda ortaya koymaktır.lköğretim okulu yöneticilerinin rehberlik yeterlikleri araştırmanın bağımlıdeğişkenidir. Görüşlerine başvurulan yönetici ve öğretmenlerin yaş ve mesleki kıdemdurumları, araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak, iki bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır.Birinci bölümde araştırmaya katılan bireylere ilişkin kişisel bilgiler; ikinci bölümde,okul yöneticilerinin rehberlik görevlerine ilişkin 30 ifade yer almıştır.Geliştirilen anket, Aksaray li'ndeki okullardan seçilen örneklem grubundakiyönetici ve öğretmenlere uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemleri çözümlenirken,t testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalamadeğerleri kullanılmıştır.Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine göre okulyöneticilerinin en yüksek düzeyde gerçekleştirdikleri rehberlik davranışı ?Eğitimleilgili mevzuatı her fırsatta tanıtır, yeri geldiğinde ilgili kanun ve yönetmelikle ilgiliaçıklamalar yapar. ? maddesi olmuştur.Okul yöneticilerinin en düşük düzeyde gerçekleştirdikleri rehberlik davranışıise ?Örnek dersler vererek bir konunun nasıl anlatılacağı hakkında öğretmenlere fikirbeyan eder.? olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyze professional guidance andcounselling capacities of primary school principals, in addition that to determine atwhich level the school principals perform their tasks concerning guidance.The dependent variable of this research is guidance capacities of primaryschool principals. Teacher's age and period of duty are independent variables.A survey devoleped by the researcher was given to the groups. The survey iscomposed of two parts. In first part, personal information concerning individualswho joined the survey took place. In second part, 30 expressions concerningguidance tasks of school principals took place.The survey has been applied to all of the teachers and school administratorsin all the schools in province Aksaray. One-way variance analyze and t-test has beenimplemented to analyze collected data. The data obtained were processed throughthe software- SPSS 14.0 .The findings of the study can be summarized as follows:According to joiners, leadership behaviors of school principals are realizedmostly the behavior of ?School principals advertise the regulations of process of lowat every chance and make a statement if needed?. School principals display lowlevel at the behaviour of ? School principals give sample lessons to teachers to showhow a lesson can be given better?.