Turizmin kentleşme sürecine etkileri: Alanya örneği
Tourism influence to urbanization: Based on example of Alanya
  1. Tez No: 191087
  2. Yazar: SEYFIDDIN MURADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de, turizm faaliyetleri çok hızlı birbiçimde artış göstermektedir. Turizmin gelişmesi ile birlikte özellikle turizmbölgelerindeki kent ve kasabalarımızın dokusunda önemli değişimleryaşanmaktadır. Bu esnada tarihi eserler ve geleneksel dokunun korunmasıgibi önemli konular göz ardı edilmeden, kent içi ulaşımın düzenlenmesinin,kentsel çevre kalitesinin arttırılması ve kent kimliğinden kentli yaşamkalitesine uzanan bir kentsel gelişmenin uygulanması ülkemize gelenyabancı turistlerin memnuniyetini kazanmak açısından bir zorunluluktur.Çalışma alanımız olan Alanya'da son dönemlerdeki turizmfaaliyetlerinin artması ile kentleşme konusunda da önemli gelişmeler sözkonusudur. Bu süreçte öncelikle turizm sektörü ile ilgili şehir planlamasisteminin, toplumsal değerleri içeren bir şekilde, planlama, tasarım vemimarlık açısından ekolojik Rönesans diye nitelendirebileceğimiz yaklaşımınilkelerine uyumlu duruma getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Like the whole world, tourism activities in Turkey is increasing rapidly. By thedevelopment of tourism, important changes are occuring in the pattern of thetouristical cities and towns. Meanwhile, arrangement of intercitytransportation, improvement of city enviroment and application of urbandevelopment from urban identitiy to urban life quality, with protectinghistorical structures and traditional pattern, is a exigency to achieve thesatisfaction of the foreign tourists.In our workspace, Antalya, with the increasing tourism activities, thereare important developments are achieved in urbanisation. Within thisprocess; the civil engineering system about tourism sector must becompatible with the principles of the aspect, called Ecologic Renaissance, inplanning, design and architecture including public values.