Türkiye'de yeniden yapılanma çalışmaları içerisinde denetim fonksiyonunun yeri ve önemi
Place and importance of inspection function within the scope of restructuring studies in Turkey
  1. Tez No: 191088
  2. Yazar: SEDA GAZEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Türkiye'de Yeniden Yapılanma Çalışmaları çerisinde DenetimFonksiyonunun Yeri ve Önemi- Seda GAZEZÖZET?Türkiye'de Yeniden Yapılanma Çalışmaları çerisinde DenetimFonksiyonunun Yeri ve Önemi? başlıklı bu tez, denetimin yönetimfonksiyonunun ayrılmaz bir parçası ve tamamlayıcısı olduğu ve değişenkamu yönetimi anlayışı doğrultusunda ülkemizde denetimin yenidenyapılandırılması gerekliliğinin önemi üzerine kurulmuştur. Gerekküreselleşme olgusu, gerekse de yönetilenlerin kamu hizmetlerindenbeklentilerinin artması yeni bir kamu yönetimi anlayışını ortaya çıkarmış veşeffaflık, hesap verebilirlik, etkililik, stratejik planlama gibi yeni kavram vetekniklerin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle, iyi yönetişimilke, kavram ve tekniklerinin etkin bir biçimde uygulanabilmesi için denetimfonksiyonunun da yeniden yapılandırılması gerekmektedir.Kamu yönetim sistemini iyileştirme, kamu kaynaklarını adil ve verimlibir şekilde kullanarak etkili kamu hizmetleri sunma ve sonuç olarak toplumsalrefahı arttırma yönündeki çalışmalar ülkemizde uzun yıllardan berisürdürülmektedir. 1960'lı yıllarda yayımlanan Merkezi Hükümet TeşkilatıAraştırma Projesi Yönetim Kurulu Raporu(MEHTAP) ve 1991 yılındayayımlanan Kamu Yönetimi Araştırması(KAYA) Genel Raporu bunun enönemli göstergelerindendir. Fakat son yıllarda kamu yönetim sistemimizideğişmeye, yeniden yapılanmaya iten en önemli itici güç Avrupa Birliği süreciolmuştur. Bu nedenle, AB hukukuyla ve mevzuatıyla uyumlaştırmaçalışmaları sürdürülmektedir. Bu kapsamda kamu yönetim sistemine ilişkinolarak da önemli çalışmalar, yasal ve idari düzenlemeler yapılmaktadır.Kamu yönetim sistemimizi organizasyonel anlamda yeniden düzenlemeyiamaçlayan ve ombudsman gibi yeni kurum ve müesseseleri sistemimizekatmayı öngören ve fakat yasalaşma süreci tamamlanamayan KamuYönetimi Temel Kanun Tasarısı bu adımlardan ilki olarak nitelendirilebilir.Yönetim sistemimizin mali anlamda yeniden yapılanmasını öngören 5018sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ise yasalaşmış ve önemli birreform adımı olarak yeniden yapılandırma çalışmaları içindeki yerini almıştır.Bu yasayla birlikte yeni kamu yönetimi anlayışının anahtar kavramlarınınTürk kamu yönetim sistemine girmiş olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Place and Importance of Inspection Function Within the Scope ofRestructuring Studies in Turkey-Seda GAZEZABSTRACTThis thesis titled ?Place and Importance of Inspection Function Withinthe Scope of Restructuring Studies in Turkey? has been established on thatthe inspection is an inseparable part and supplementary of governmentfunction and on the importance of the necessity of restructuring inspection inour country in the direction of changing understanding of publicadministration. Both the fact of globalization and increased expectations ofthe governed from the public services have caused that a new publicadministration understanding revealed and have also caused that newconcepts and techniques such as transparency, ability to be responsible,effectiveness and strategic planning be in the foreground. Therefore, in orderto implement good management principle, concept and techniques inspectionfunction should be restructured as well.Studies in the direction of improving public administration system,providing efficient public services by using public resources just andproductive and consequently increasing social welfare have been continuedfor long years. Report of the Board of Directors on the Project of CentralGovernment Organization Research (MEHTAP) published in 1960s andGeneral Report on Public Administration Research (KAYA) published in 1991are the most important indications of these studies. However, the mostimportant impulsive force causing our public administration system changeand restructured in recent years, has been the process of European Union.As a result, studies on the harmonization of them with the EU law and lawsare being continued. In this scope, important studies relating to the publicadministration system, legal and administrative regulations are being made.Public Administration Fundamental Government Bill intending rearrange ourpublic administration system in an organizational manner and stipulating toadd new bodies and organizations such as ombudsman to our system andhowever of which legalization process have not been completed may beconsidered as the first one of these steps. On the other hand, Law of PublicFinancial Administration and Control numbered 5018 stipulated restructuringour government system with respect to financial manner, has taken its placewithin restructuring studies as a legalized and important reform step. Withthis law, it is seen that processes have included in Turkish publicadministration system.