İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersi Karadeniz bölgesi ve İç Anadolu bölgesi konularının bilgisayar destekli öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisinin değerlendirilmesi
The consolidation of the socıal studies lesson of 7th, Black Sea and Middle Anatolia, casses and its effects one students' success, by supporting of computers
  1. Tez No: 191121
  2. Yazar: ZAFER KUŞ
  3. Danışmanlar: DR. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersi ?Karadeniz Bölgesi ve çAnadolu Bölgesi? konularının bilgisayar destekli öğretiminin öğrenci başarısınaetkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Ön test ve son test karşılaştırmalı deneysel yöntemin uygulandığı araştırma2005-2006 eğitim öğretim yılı 1. dönem, Kırşehir li Merkez Cumhuriyet lköğretimOkulunda uygulanmıştır. Çalışma biri deney (N=34), diğeri kontrol (N=29) olmak üzereiki 7. sınıfla yapılmıştır. ?Karadeniz Bölgesi ve ç Anadolu Bölgesi? konuları deneygrubuna bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle öğretilirken, kontrol grubuna gelenekselyöntemlerle (anlatım, soru cevap) öğretilmeye çalışılmıştır.Deney ve kontrol gruplarına bilgisayar destekli öğretim ve geleneksel öğretimyöntemi uygulanmadan önce öntest olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 25maddelik çoktan seçmeli başarı testi ile sosyal bilgiler dersine karşı tutum ölçeğiuygulanmıştır.Bu araştırmanın bulgularına göre sonuçlar şu şekilde sıralanabilir:Bilgisayar destekli öğretim yöntemi kullanılarak öğretim gören deney gurubuöğrencileri ?Karadeniz Bölgesi ve ç Anadolu Bölgesi ? konularını öğrenmedegeleneksel öğretim gören kontrol grubu öğrencilerinden daha başarılı olmuştur.Uygulama sonrasında sosyal bilgiler dersine karşı tutum ölçeği üzerinde yapılananalizler, bilgisayar destekli öğretimin yapıldığı deney grubunda sosyal bilgiler dersinekarşı tutumlarında olumlu bir artışın olduğunu göstermiştir.Tez DanışmanıDr. Turhan ÇET N
Özet (Çeviri)
The effects of computer aided instruction about ?Black Sea Region and MiddleAnatolia Region? subjects in elementary School 7th grade Social Sciences on pupilsuccess have been aided, in this research.The research in which pre-test and post-test compared experimental method isused, has been applred to in grades of Kırşehir Cumhuriyet Elementary School duruing2005-2006 Education term. The research has been applied with two 7th grade groups,one of which is control (N=29) and the other is experiment group(N=34). The subjects?Black Sea Region and Middle Anatolia Region? have been taught using computer aidedinstruction to the experiment group and using traditional teaching methods to the controlgroup.Before computer aided education and traditional teaching methods are applied toexperiment and control groups, as a pre-test, a 25 question multiple choice success testwhich was prepared by the reseacher and an attitude scole towards social sciences havebeen applied.According to the findings gathered from this research, results can be renged as :In learning ?Black Sea Region and Middle Anatolia Region? topics, experimentgroup using computer aided education has been more seccessful than the control groupthat used traditional teaching methods.According to the analysis dore on the attitude scale for Social Scienses,experiment group that used computer aided education has presented a positive increasein the attitude to social sciences.Thesis AdviserDr. Turhan ÇET N