İlköğretim okullarında yürütülen okul geliştirme çalışmalarının karşılaştırmalı analizi (Ankara ve Stuttgart şehirleri örneği)
Comperativ analysesf of school development activities at the primary schools in Ankara and Stuttgart
- Tez No: 191133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ CEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, Ankara ve Stuttgart'daki ilköğretim okullarında görevliöğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerine göre, okul geliştirme çalışmalarınınkarşılaştırmalı analizi yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 300 öğretmen ve 25 okul yöneticisi oluşturmuştur.Okul geliştirme çalışmalarının karşılaştırılmalı analizi için araştırmacı tarafındangeliştirilen anket kullanılmıştır. Öğretmen ve yöneticilerinin kimlik bilgileri frekans veyüzde, grupların görüşleri arasında fark olup olmadığı t-testi ile kontrol edilmiştir. Buaraştırmada manidarlık düzeyi pâ¤0,05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmaya ilişkin bulgular;1. Ankara ve Stuttgart'da ki ilköğretim okullarında çalışan okul yöneticileri veöğretmenlerin;a) okul geliştirme çalışmalarının amaçları,b) okulun fiziki durumu,c) personelin çalışması,d) okul ortamı,e) çevre ile okul ilişkisi,f) okul bütçesi,g) okul personelinin motivasyonu,h) okul personelinin yeterliklerini artırma,i) okul geliştirme çalışmalarını uygulayan personelin bilgi ve becerisi,j) eğitim teknolojisinin kullanımı,k) çalışmalardaki işbirliği ve okul içi iletişim becerileri ilgili görüşleri arasındakifark anlamlıdır.2. Ankara ve Stuttgart'daki, ilköğretim okullarında çalışan okul yöneticileri veöğretmenlerin;a) Okul yöneticisinin liderliği,b) öğretmenlerin etkili çalışması,c) öğrencilerin beklentileri ile ilgili görüşleri arasındaki fark anlamlıdır.d) velilerin katkısı ile ilgili görüşleri arasındaki fark ise anlamlı değildir.3. Ankara ve Stuttgart'daki ilköğretim okullarında çalışan okul yöneticileri veöğretmenlerin verdikleri cevaplara göre, her iki ülke okullarında yapılan yenileme vegeliştirme çalışmalarında karşılaşılan sorunlar ile ilgili görüşleri arasındaki farkanlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Within this study, a comparison analysis has been done on the school developmentimplementations based on thoughts of teachers and managers of primary schools in Ankara andStuttgart.For sampling of the study, 300 teachers and 25 school manager have been contacted. Thequestionnaire prepared by the researcher has been used for comparison analysis of the schooldevelopment implementations. The ?t-test? was used to check the frequency and percentage of thepersonal information of the teachers and managers and whether the thoughts of the groups aredifferent or the same. In this study, level of significiance was taken as pâ¤0.05Findings of this study:1. In Ankara and Stuttgart, there have been significant differences between the schoolmanagers and teachers on the school development programmes being implemented in theirschools on the following subjects:a) Their aimb) Physical conditionsc) Team working and coordinations of teachersd) School environmente) Social environment - school relationsf) School budgetg) Motivation of school personnelh) Improvement of the qualification of the school personneli) Knowledge and abilities of the personnel, implementing school developmentprogrammej) Usage of educational technologyk) Teamwork and communication.2. In Ankara and Stuttgart, there have been significant differences between the schoolmanagers and teachers on the school development programmes being implemented in theirschools on the following subjects:a) Leadership of the school manager,b) Effective working of the teachers,c) Expectations of the pupils,d) But Parent involvement, there haven?t been significant differences.3. In the implementation of the development programme in their school, there have beensignificant differences between the school managers and teachers (working in primaryschools in Ankara and Stuttgart) on the level of perception of issues faced.