Türkiye'de eğitime yönelik vergisel teşviklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The analysis and evaluation of education-oriented taxational incentives in Turkey
  1. Tez No: 191137
  2. Yazar: SERKAN ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZETTÜRKİYE'DE EĞİTİME YÖNELİK VERGİSEL TEŞVİKLERİN İNCELENMESİ VEDEĞERLENDİRİLMESİAltıntop, SerkanYüksek Lisans, İşletme Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Murat ÖzdenKasım - 2006Türkiye'de eğitime yönelik vergisel teşvikler, eğitimsel nitelikli problemlerigidermedeki katkısı, eğitim amaçlı uygulamaya konulan teşviklerin fonksiyonlarını yeterlidüzeyde yerine getirip getirmediği, bazı yabancı ülkelerdeki uygulamalarla da karşılaştırmalaryapılarak incelenmiştir.Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak eğitim kavramı,eğitimin faydaları, Türk milli eğitim sisteminin yapısı, Türkiye'de eğitime yönelik vergiselteşvik uygulamalarının gerekliliği, bazı yabancı ülkelerde gerçekleştirilen eğitime yönelikvergisel teşvik uygulamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'deki eğitime yönelikvergisel teşvik uygulamaları kapsamlı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, eğitimeyönelik vergisel teşvikler, eğitim yatırımları, eğitim kurumlarına yapılan bağış ve yardımlar,eğitimsel nitelik taşıyan kazançlar, eğitim harcamaları, bazı yabancı ülke uygulamaları ilekarşılaştırmalar, kamu ve özel kuruluşların eğitim hizmetleri kapsamında değerlendirilmiştir.Türkiye'de eğitim amaçlı uygulamaya konulan vergisel teşvikler, vergi kanunlarındayer aldığı gibi diğer özel kanunlarda da yer almaktadır. Bu durum, vergi uygulamalarında vevergi sisteminde karmaşaya sebep olduğu gibi, araştırmada da kapsamlı bir kaynak taramasınıgerekli kılmıştır. Alanında yapılmış ilk araştırma niteliğinde olması ve sonuçları itibariylekarşılaştırma yapılabilmesi nedeniyle eğitim amaçlı vergisel teşvikler tarihsel süreçleritibariyle kapsamlı olarak incelenmiştir.Çağdaş ve nitelikli bir eğitim sistemine ulaşmanın finansman yollarından birisi deeğitime yönelik vergisel teşviklerdir. İnsanlara ve topluma, çağdaş, bilim ve teknolojiüretebilen, dünyaya yön verebilen bir ülke olabilmenin ilk şartının eğitim olduğunubenimseterek, eğitime yönelik vergisel teşvikleri bireysel ve kurumsal bazda artırmak,insanların ve toplumun eğitme yapacağı harcamaları, yatırımları ve bağışları artıracaktır. Busayede toplumlumun eğitim seviyesi artırılarak, ülkenin, eğitimin bireysel, toplumsal,ekonomik ve siyasal dışsallıklarından daha çok faydalanması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ANALYSIS AND EVALUATION OF EDUCATION -ORIENTED TAXATIONALINCENTIVES IN TURKEYAltıntop, SerkanMaster, İşletme Eğitimi Bilim DalıMentor Of The Thesis: Prof. Dr. Murat ÖzdenNovember - 2006The education-oriented taxational incentives in Turkey have been analyzed whetherthe incentives put into practice for educational aim fulfill its functions, and also analyzed inthe extend of these educational incentives? contribution in overcoming the educationalfunctions by also comparing the implementations in some foreign countries.The research is composed of three parts.In the first part,the concept `education?,thebenefits of education,the structure of Turkish National Education System,the neccessity of theimplementations of taxational incentives for the education in Turkey,the education-orientedapplications of taxational incentives implemented in foreign countries are taken in hand.In thesecond part of the research,the implementations of taxational incentives for the education inTurkey are discussed comprehensively. In the third part ,education-oriented taxationalincentives , educational investments, donations and aids given to the educational institutions,the profits having educational quality, educational spendings and some comparings withforeign countries? applications have been evaluated within the context of education servicesof the public and private enterprises.The education-oriented taxational incentives put into practice in Turkey take part intax laws as well as in other private laws.This situation not only causes chaos in the structureand implementations of tax but also exacts an extensive source research. Being the first studyin its field and considering its results and also due to being able to be compared, theeducation-oriented taxational incentives are studied comprehensively in consideration ofhistorical processes.One of the financial ways of reaching a contemporary and high quality educationsystem is the education-oriented taxational incentives. By prepossessing the people and thesociety with the notion that education is the first condition of being a country that iscontemporary, be able to produce science and technology and shape the world, increasing theeducation-oriented taxational incentives on an individual and institutional base will rise thedonations, investments and spending that the people and the society will do for education.Thanks to this, the country will get more benefit of personal, social, economical, and politicalexternalities of education by increasing the level of education of the society.