Okul kantin uygulamaları hakkında anne baba görüşleri
Opinions of parents regarding school canteen applications
- Tez No: 191143
 - Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETOKUL KANTİN UYGULAMALARI HAKKINDA ANNE BABA GÖRÜŞLERİCan Akınay, ArmağanYüksek Lisans, Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanı : Prof. Dr. Mine ARLIAralık-2006Bu araştırmada Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yer alan 9 ilköğretim okulundaöğrencisi olan 425 anne/babanın kantin uygulamaları hakkındaki görüşlerini belirlemekamacıyla anket tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, anne ve babaların okul kantinuygulamaları ile ilgili görüşlerinin olumsuz olduğunu (-340) ortaya çıkarmıştır. Anne vebabaların, en olumlu bulduğu değerlendirme çalışanların öğrencilerle ilişkisi iken, enolumsuz görüşü kantindeki sandalye ve masaların boyutlarının öğrencilere uygun olmamasıolarak saptanmıştır. Anne babaların %47,1'i kantine alternatif bir yer olduğunu ve bu yerinbakkal olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin öğrenim şekli ne olursa olsun anne ve babaların%7,7'si çocuklarının kantinden öğle yemeğini geçiştirmek için bir şeyler satın aldığınıdüşündükleri ortaya çıkmıştır. Kantinden alışveriş için ayrılan sürenin yeterli olduğunu ama,satış yapılan yerlerin yetersiz olduğunu düşündükleri saptanmıştır. Okulda kantinin yerinibilmeyen veli yok iken, yerinden memnun olmayan anne ve babaların oranı %47.1 çıkmıştır.Anne ve babalar okul kantinlerinin okul bahçesinde olması gerektiğini belirtmişlerdir. Anneve babaların çoğu okul kantinini kimin işlettiği konusunda ve kantinden elde edilen gelirinnerelerde kullanıldığı konusunda bir fikir belirtememişlerdir. Anne babaların %76,9'u okulkantinlerini Sağlık Bakanlığı'nın denetlemesi gerektiğini, %35,8'i okul kantinini okul-ailebirliğinin kantinleri işletmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Anne babaların kantinlerde 1 veya 2kişinin çalıştığını ama genel değerlendirmede bu sayının yetersiz olduğunu vurgulamışlardır.Aileler çocuklarının kantin alışverişine yönlendirilmesinde aile ve arkadaş çevresinin etkiliolduğunu düşündükleri saptanmıştır.iABSTRACTOPINIONS OF PARENTS REGARDING SCHOOL CANTEEN APPLICATIONSPublic survey technique has been carried out in this study in order to determine theopinions of 425 parents having students in 9 primary schools located at Yenimahalle districtof Ankara regarding canteen applications. Obtained findings revealed that opinions of parentsregarding school canteen applications are negative (-340). It has been determined that themost positive opinion of the parents is relationship of the staff with students, while the mostnegative opinion is that the sizes of chairs and tables in the canteen are not suitable for thestudents. 47,1% of the parents stated that there is an alternative place to the canteen and thatplace is grocer. It has been revealed that 7,7% of the parents think their children buysomething from the canteen in order to parry the lunch, regardless of the education method. Ithas been determined that they think the time granted for shopping at the canteen is sufficientbut the places for sales are insufficient. It has been revealed that there is no parent who doesnot know the location of the canteen in the school, while the ratio of parents not pleased fromits location is 47,1%. Parents stated that school canteens must be at the school yard. Most ofthe parents can not render an opinion regarding the manager of the school canteen andutilization area of the income obtained from the canteen. 76,9% of the parents stated thatMinistry of Health must audit the canteens and 35,8% of the parents stated that parent-teacherassociation must operate the school canteen. Parents emphasized that 1 or 2 persons work inthe canteens but this number is insufficient in general evaluation. It has been determined thatparents think family and friend environment is effective in channeling of their children to thecanteen shopping.ii
Özet (Çeviri)
ÖZETOKUL KANTİN UYGULAMALARI HAKKINDA ANNE BABA GÖRÜŞLERİCan Akınay, ArmağanYüksek Lisans, Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanı : Prof. Dr. Mine ARLIAralık-2006Bu araştırmada Ankara?nın Yenimahalle ilçesinde yer alan 9 ilköğretim okulundaöğrencisi olan 425 anne/babanın kantin uygulamaları hakkındaki görüşlerini belirlemekamacıyla anket tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, anne ve babaların okul kantinuygulamaları ile ilgili görüşlerinin olumsuz olduğunu (-340) ortaya çıkarmıştır. Anne vebabaların, en olumlu bulduğu değerlendirme çalışanların öğrencilerle ilişkisi iken, enolumsuz görüşü kantindeki sandalye ve masaların boyutlarının öğrencilere uygun olmamasıolarak saptanmıştır. Anne babaların %47,1?i kantine alternatif bir yer olduğunu ve bu yerinbakkal olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin öğrenim şekli ne olursa olsun anne ve babaların%7,7?si çocuklarının kantinden öğle yemeğini geçiştirmek için bir şeyler satın aldığınıdüşündükleri ortaya çıkmıştır. Kantinden alışveriş için ayrılan sürenin yeterli olduğunu ama,satış yapılan yerlerin yetersiz olduğunu düşündükleri saptanmıştır. Okulda kantinin yerinibilmeyen veli yok iken, yerinden memnun olmayan anne ve babaların oranı %47.1 çıkmıştır.Anne ve babalar okul kantinlerinin okul bahçesinde olması gerektiğini belirtmişlerdir. Anneve babaların çoğu okul kantinini kimin işlettiği konusunda ve kantinden elde edilen gelirinnerelerde kullanıldığı konusunda bir fikir belirtememişlerdir. Anne babaların %76,9?u okulkantinlerini Sağlık Bakanlığı?nın denetlemesi gerektiğini, %35,8?i okul kantinini okul-ailebirliğinin kantinleri işletmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Anne babaların kantinlerde 1 veya 2kişinin çalıştığını ama genel değerlendirmede bu sayının yetersiz olduğunu vurgulamışlardır.Aileler çocuklarının kantin alışverişine yönlendirilmesinde aile ve arkadaş çevresinin etkiliolduğunu düşündükleri saptanmıştır.iABSTRACTOPINIONS OF PARENTS REGARDING SCHOOL CANTEEN APPLICATIONSPublic survey technique has been carried out in this study in order to determine theopinions of 425 parents having students in 9 primary schools located at Yenimahalle districtof Ankara regarding canteen applications. Obtained findings revealed that opinions of parentsregarding school canteen applications are negative (-340). It has been determined that themost positive opinion of the parents is relationship of the staff with students, while the mostnegative opinion is that the sizes of chairs and tables in the canteen are not suitable for thestudents. 47,1% of the parents stated that there is an alternative place to the canteen and thatplace is grocer. It has been revealed that 7,7% of the parents think their children buysomething from the canteen in order to parry the lunch, regardless of the education method. Ithas been determined that they think the time granted for shopping at the canteen is sufficientbut the places for sales are insufficient. It has been revealed that there is no parent who doesnot know the location of the canteen in the school, while the ratio of parents not pleased fromits location is 47,1%. Parents stated that school canteens must be at the school yard. Most ofthe parents can not render an opinion regarding the manager of the school canteen andutilization area of the income obtained from the canteen. 76,9% of the parents stated thatMinistry of Health must audit the canteens and 35,8% of the parents stated that parent-teacherassociation must operate the school canteen. Parents emphasized that 1 or 2 persons work inthe canteens but this number is insufficient in general evaluation. It has been determined thatparents think family and friend environment is effective in channeling of their children to thecanteen shopping.ii