Effective ways of teaching and learning English through NLP techniques
NLP tekniği ile İngilizce eğitiminin ve öğretiminin etkin yolları
  1. Tez No: 191142
  2. Yazar: SEVİN TÜRKAN ŞAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, NLP tekniklerini ortaya koyarak İngilizce'yi etkin bir şekildeöğretmek için yapılmıştır. Birinci bölüm, araştırmanın özet ve gerekli mantıktemelini sağlamak amacıyla araştırmanın problemini, problemin geçmişini yanidayandığı temel noktaları, amacını, varsayımlarını, araştırma sorularını, kapsamınıve sınırlarını, veri toplama yöntemlerini ortaya koymaktadır.İkinci bölüm,araştırmanın konusuyla ilgili alan yazını altı temel alt bölümüsunmaktadır. Alan yazının ilk alt bölümü NLP'nin kısa tarihçesine,ikinci alt bölümüNLP'nin tanımına değinmektedir. Üçüncü, dördüncü ve beşinci alt bölümler iseNLP'nin teorileriyle ilgili bilgi vermektedir. Altıncı bölüm NLP'nin üstünde büyükbir etkisi olan birkaç İnsancıl Yaklaşımı incelemektedir.Üçüncü bölümde, araştırma soruları, NLP'nin uygulama ve yöntemleri,İngilizce'nin öğretiminde kullanılan birkaç önemli NLP tekniklerine değinilmiştir.Veri çözümlemesi sayısal biçimde bir tablo içinde yapılmıştır ve araştırma sonuçlarıda betimsel bir tarzda değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.Dördüncü bölüm, araştırmanın kısa bir özetini ve araştırmanın sonuçlarındanelde edilen önerileri kapsamaktadır. Son olarak bu araştırma iki ek içerir. Ek 1; duyutarzları ile ilgili anketi ve bu anketle ilgili cevapları göstermektedir. Ek 2 ise; sınıftakullanılan aktiviteleri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to probe into the techniques which are used inorder to teach English in an effective way. The first chapter introduces thebackground of the study, problem, aim, purpose, hypothesis, research questions,scope and limitations of the study to provide both a brief rationale and necessarybackground for the study.The second chapter presents a review of the literature relevant to the subjectin six major sub-headings. The first sub-heading of the review deals with a briefhistory of NLP, the second one deals with the definition of NLP, the third , the fourthand the fifth sub-headings give information about the theoretical background in NLP,and finally the sixth sub-heading looks into some Humanistic Approaches whichhave a great influence on NLP.In the third chapter, the research questions, participants, procedures and someimportant NLP techniques have been presented of an introductory questionnaireillustrated. The data analysis has been illustrated numerically in a chart and theresults have been evaluated and interpreted in a descriptive way.The fourth chapter contains a brief summary of the research and offerssuggestions related to the results of the research. The study ends with fourappendices. Appendix 1 displays the questionnaire about sensory styles. Appendix 2contains the texts of two activities used in the classroom.