Eğitsel Web sayfalarında kullanılan soruların öğrenmenin başarısına ve kalıcılığına etkisi
The effect of the questions used on educational Web pages on learning outcomes and their sustainability
- Tez No: 191153
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
HAZIRLAYAN: AYSUN AYDOĞMUŞTEZ ADI: EĞİTSEL WEB SAYFALARINDA KULLANILAN SORULARINÖĞRENMENİN BAŞARISINA VE KALICILIĞINA ETKİSİÖZETBu araştırma ?Soruların kullanıldığı web tabanlı öğretim materyalleri ile çalışanöğrenciler ile sorusuz düz web metinler ile çalışan öğrencilerin öğrenmelerinin başarılarıarasında anlamlı bir fark yoktur? hipotezi üzerine kurulmuştur.Araştırmanın uygulaması Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileriüzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının tarafsız atanabilmesi içinöğrencilere ?Öğrenci Tanıma Anketi? uygulanmış ve bu anketin sonucuna göre, 200 kişiarasından, benzer özelliklere sahip olan 40 kişi seçilmiştir. 40 kişi 4 grup arasında tarafsızatanmıştır.Hipotezi desteklemek amacıyla grafik tasarımları aynı fakat metin anlatımlarındafarklılık olan 4 eğitsel web sayfası tasarlanmıştır. 1.Gruba uygulanan materyalde metinöncesi sorulara yer verilmiş, 2. gruba uygulanan materyalde metin içi sorulara yer verilmiş, 3.gruba uygulanan materyalde hem metin öncesi hem de metin içi sorulara yer verilmiştir.4.grup kontrol grubu olarak ayrılmış ve bu gruba uygulanan materyalde sorulara yerverilmemiştir.Araştırma 3 deney ve 1 kontrol olmak üzere toplam 4 grup üzerinde gerçekleştirilmişve 3 hafta sürmüştür. 4.hafta sonunda öğrencilerin öğrenme yeterliliklerini ve farklılıklarınıtespit etmek amacıyla son test uygulanmış. Normal dağılıma uymayan 4 grup üzerindeçalışma yapıldığı için Kruskal Wallis tekniği uygulanmış ve p değerleri tespit edilmiş, gruplararasındaki farklılıkların kaynağının tespiti için de Mann Whitney U-testinden yararlanılmıştır.Yapılan analiz sonunda grupların başarı oranları arasında anlamlı bir farkbulunmuştur. Özellikle 1. ve 3. grup ile 2. ve 4. grup arasında başarı oranları bakımındanfarklılık göze çarpmaktadır.Öğrencilerin öğrenmelerindeki kalıcılığın testi amacıyla, uygulamadan 15 gün sonrakalıcılık testi uygulanmış ve not ortalamaları karşılaştırılarak en az unutmanın hangi gruptaolduğuna bakılmıştır. Buna göre metin içi soruların kullanıldığı grup ile sorusuz metinlerleçalışan grupların son test ile kalıcılık testi notları arasındaki farkın birbirine çok yakınolmasına karşın; hem metin içi hem de metin öncesi soruların kullanıldığı web materyali ileçalışan öğrencilerin hatırlamalarının daha başarılı olduğu görülmüştür.Soruların kullanıldığı web tabanlı öğretim materyalleri ile çalışan öğrenciler ile düzweb metinleriyle çalışan öğrencilerin öğrenmelerinin başarıları arasında anlamlı bir farkolmadığına dair araştırılan hipotez, anlamlı bir farkın olduğu yönünde çürütülmüştür. Ancakkalıcılık yönünden soru kullanımının etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PREPARED BY: AYSUN AYDOGMUSNAME: THE EFFECT OF THE QUESTIONS USED ON EDUCATIONAL WEBPAGES ON LEARNING OUTCOMES AND THEIR SUSTAINABILITYABSTRACTThe effect of the questions that are used in educational web pages on the success andpermanency of learning.The aim of this study is to determine the effect of using pre-questions, contextualquestions and using both of them together in educational web context.In this research, ?First Aid? unit in ?Traffic and First Aid? lesson on 8th classes hasbeen studied. Four different contextual web pages have been used to explain ?The importanceof first aid?.Besides the visual graphical designs of web pages are organized according to web-based learning materials? principles and the visual difference of the four materials have beentaken into consideration. So, effects of attention and learning that may arise because ofdesign have been reduced.The study has been carried out with students in 8th class. The first three weeks,explanations and information have been given about the subject and the last week a test havebeen applied. The whole study has been finished within four weeks. After two weeks, arecollection test has been applied. Forty students who attended this study have been selectedfrom those 8 classes according to the results of ?the student acknowledgement inventory? .The students have been seperated into four groups which were established in threeexperiment groups and one control group whose members are selected coincidentally .During the lesson, web pages prepared with pre-questions have been used in the firstexperimental group, web pages prepared with contextual questions have been used in thesecond experimental group and web pages prepared with both pre and contextual questionshave been used in the third experimental group. In the control group?s web pages no questionshave been used.At the end of the study, a final test have been applied to all of the groups to seewhether there are differences between these groups? learning abilities or not.Since this study has been applied in four groups and to find out the differences oflearnings between the groups Kruscal Wallis test technique has been applied. Differenceshave been noticed between groups. Mann whitney U test has also been used to find out thereasons of these differences.At the end of the analysis a considerable difference has been noticed about the rates ofsuccess of leaning in the groups. Especially the difference of the rates of success of learningin the first and third group and second and fourth group was really identifiable.There was no considerable difference in recollection test results except the thirdgroup; so that, the third group was able to remember the learning points better than the othergroups.The hypothesis which claims that ?there is no difference in the rates of success oflearning between students who have studied contexts without questions and students whohave studied contexts with questions? has been refuted according to the considerabledifferences mentioned above.