İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler öğretiminde öğretmenlerin kullandıkları yöntemler ve karşılaştıkları sorunlar (Afyonkarahisar Örneği)
Social siense of teachers and their faced problems at 7th grade of premary school
- Tez No: 191157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarında Sosyal Bilgiler öğretmenlerininkullandıkları, öğretim yöntemlerinin öğretmenlerin mezun oldukları okul türüne,mezun oldukları bölüme, mesleki kıdemlerine, H E kursu alma durumlarına görefarklılık gösterip göstermediğini ve Sosyal Bilgiler derslerinde öğretmenlerinkarşılaştıkları sorunların mezun oldukları okul türüne, mezun oldukları bölüme,mesleki kıdemlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıylayapılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır.Araştırmada bunların yanı sıra, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin kullandıklarıyöntemleri seçme nedenlerine de yer verilmiştir.Araştırmanın örneklemini, Afyon l merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'nabağlı 84 ilköğretim okulunda 7. sınıflarda Sosyal Bilgiler dersini yürüten 104öğretmen oluşturmaktadır.Araştırma giriş problem ve araştırmanın önemi, kavramsal çerçeve, yöntem,bulgular ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölüm altında toplanmıştır.Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket iletoplanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler amaçlara uygun olarakfrekans (f), yüzde (%), t testi, varyans analizi ve ki-kare testi kullanılarak analizedilmiştir. Analizler Statistical Package For Social Sciences (SPSS) paket programıkullanılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey was carried out to determine whether social science teachers?steaching methods show difference according to the type of the school and thedepartment they graduated, their occupational seniorities, their in service trainingconditions or not, and if the problems they face with during the social science lessonsshow difference again accordng to their scholls and department they gratuated, theiroccupational seniorities or not. The survey is a descriptive study.In the survey, besides these, social science teachers?s method choice andtheir reasons are also mentioned.104 teachers,who carry out social science lessons at the seventh grade at 84primary education schools connected to National Education Ministry inAfyonkarahisar city and central Town forms the analogy of the survey.The survey was added up with five main parts; introductory problem, theimportance of the survey, conceptual frame, method-findings-interpretations,result and suggestionsâ¦The data used in the survey were gathered by a poll that was developped bythe surveyor himself. The data collecting tools and the collected data were analysedin coherence by using frequency (f), percentage (%), T test, variation analysis andKi- square test. Analyses were interpreted by using statistical Package for SocialSciences (SPSS) packet programme.