Hastane ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin sorunları
The problems of teachers work in the primary education schools of hospital
  1. Tez No: 191182
  2. Yazar: YASEMİN TARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, hastane ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerinsorunlarını tespit etmeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın teoriktemelini oluşturmak üzere öncelikle konuyla ilgili literatür taraması yapılmış, ilgiliaraştırmalar değerlendirilerek araştırmanın problemi, sınırlılıkları, veri toplama vedeğerlendirme metot ve teknikleri belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama tekniğiolarak anket metodu kullanılmış olup, değerlendirmede gözlem ve görüşmemetotlarından da faydalanılmıştır.Araştırma Türkiye'de hastane okullarında görev yapan tüm öğretmenler üzerinekurgulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programından yararlanılarakdeğerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Öğretmen görüşleri ile değişkenler arasında anlamlıilişki olup olmadığı tespit edilmek üzere yüzdelik ve Ki-Kare ( Chi-Square ) testindenfaydalanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, hastane okullarında çalışan öğretmenler; eğitim-öğretim etkinlikleri, hastane yönetimi ve personeli ile ilişkiler, Milli Eğitim yönetim vepersoneliyle ilişkiler, hasta ve hastalık hakkında bilgilenme ve hasta velileri ile iletişimalanlarında çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Karşılaşılan sorunlar bireysel vekurumsal kaynaklı olup, hastane okulu öğrenci sayısı, mesleki kıdem, branş, cinsiyet vehastane okulunda çalışma süresi gibi değişkenlere göre farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out and evaluate the problems of teachers work in thehospital primary education schools.In order to establish the theoretical grounds of the research, first, survey of theliterature has been done, and the problems, scope, data collection and evaluationmethods of the research have been set. In terms of data collection, questionnaire methodhas been used and observation and interview method also utilized.This research covers all teachers work in the hospital schools. The data gained inthis research evaluated with SPSS program. In order to find out whether a meaningfulrelations exist between teachers? opinion and changeable, percentage and Chi-Squaretest has been applied.According to the result of the research, teachers work in the hospital schoolscome across with problems like the education activities, the relation with hospitaladministration and staff, relations with National Education administration and staff,information about patient and illness, communication with guardian of patient. Theproblems originate from individuals as well as institutions and show diversity accordingto student number, experience in the job, branches, gender, and duration of work in thehospital schools