İlköğretim eğitimini kronik hastalıklarından dolayı hastanelerde almak zorunda kalan çocukların duygu durumlarının resme yansıması
The reflection of the moods of children who have to receive primary education in hospitals due to chronic diseases
  1. Tez No: 564223
  2. Yazar: NİYDE KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bir duygu ve düşüncenin, ruh halinin ya da anlatılmak istenen bir mesajın elle tutulur, gözle görülür hale gelmesine imkân veren, sanatın en önemli türlerinden birisi resim sanatıdır. Sanatın diğer dallarına da öncülük eden resim sanatında, bireylerin duygu durumları hakkında pek çok unsura rastlamak buna göre çıkarım yapmak mümkündür. Bu araştırmada, kronik hastalığa sahip olan çocukların yaptıkları resimlerden, hastalığın duygu durumları üzerindeki yansımalarının incelenmesine yer verilmiştir. Kronik hastalıklar; 3 ay ve daha uzun süreli, birden fazla risk faktörünün neden olduğu kişinin yaşam kalitesini ve duygularını olumsuz yönde etkileyen hastalıklardır. Araştırmada, Ankara ilinin hastane okullarında tedavi gören, kronik hastalıkları (lösemi hastaları dâhil) olan, çocuklar arasından ilköğrenim çağındaki 7 ile 12 yaş arasında 30 öğrenci yer almıştır. Bu öğrencilerin yapmış olduğu resimler, içerik analiz yöntemlerine göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre bu çocukların büyük bir bölümü çizdikleri resimlere; kendi hastalıkları dâhil hastanede olma duygusu, arkadaşlarından ayrılma, kardeş kıskançlığı, anne ilgisine ihtiyaç, korku, kaygı depresyon gibi duygularını yansıtmıştır. Araştırmada ayrıca çocukların resim yapmak suretiyle duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade edebildikleri ve bu sayede kendilerini daha rahatlamış hissettikleri de görülmüştür. Dolayısıyla yaptırılan bu resim çizimlerinin bu çocukların hem mevcut ruhsal durumunu yansıtmasında, hem de hastalıklarının iyileşmesinde etkili bir işlevi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important types of art is painting, which allows a feeling, a thought, a state of mind or a message to become tangible and visible. In painting, which pioneers other branches of art, it is possible to come across many factors about the moods of individuals and to make inferences accordingly. In this study, the reflections of the disease on the moods of the children with chronic illnesses were examined. The diseases, which are caused by more than one risk factor and affect the quality of life and emotions negatively for three months or more, are called chronic diseases. The study included 30 students between the ages of 7 and 12 in primary school age, among the children with chronic diseases (including leukemia) who are treated in hospital schools in Ankara. The evaluation of the pictures made by these students was done according to content analysis methods. This study was conducted with a case study design, one of the qualitative research methods. According to the results of the research, the majority of these children reflected their emotions such as being in hospital, being separated from their friends, being jealous of brothers or sisters, in need of mother attention, fear, anxiety and depression. It was also found that children were able to express their feelings and thoughts better by painting and thus felt more relaxed. Therefore, these paintings have an effective function both in reflecting the current mental state of these children and in the healing of their illnesses.