Türkiye'de sosyal güvenlik kurumlarını birleştirme politikası
Unifying of social security institutions policy in Turkey
  1. Tez No: 191287
  2. Yazar: ÖMER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sosyal güvenlik sistemimiz kuruluşu ve gelişimi itibariyle, kendiliğinden biryapı sergilemiştir. Her yeni oluşum farklı bir statüdeki grupları kapsama alırken,bir o kadar da sorunları bünyesinde barındırmıştır. Planlı dönemle birlikte oluşumsürecine giren kurumlarımız, sorunların çözümü için yüzünü kurumlarınbirleştirilmesi hedefine çevirmiştir. Bu amaçla hedefler koyulmuş, planlar yapılmışfakat amaç gerçekleştirilememiştir. Günümüzde ise, tek çatı geçmişten itibarenhedeflendiği gibi bir amaç olarak değil, yeni sistemin zeminini oluşturmasıanlamında bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Hedef politikadaki dönüşümünortaya konulması ve sistemin ülkemize ne getirdiğinin de belirlenmesi gerekmiştir.Bu amaçla yola çıkan bu tez, anlatılanları ortaya koymak için üç bölümdehazırlanmıştır.lk bölümde; kurumların birleştirilmesi fikrinin ilk olarak ortaya çıkışı,ülkemizdeki anlamı, hangi araçlarla gündemimize girdiği anlatılıp, bu alandakipolitika belirlenmiş ve sosyal güvenlik reformu kapsamında geçmişten bugünedönüşüm ve bugün itibariyle sosyal güvenlik sisteminde gelinen noktabelirlenmiştir.kinci bölümde; sosyal güvenlik reformunun zeminini oluşturan tek çatımodelinin hayata geçirilmesi olan, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu maddelerhalinde, taslak halinden son haline gelene kadar geçirdiği evreler anlatılarak,temelde kurumların birleştirilmesinin görünen yüzü ifade edilmiştir.Son bölümde ise, bu tezin amacını oluşturan, kurumların birleştirilmepolitikasının bugüne kadar geçirdiği aşama ve reform kapsamında tek çatımodelinin nasıl bir sistemi ifade ettiği, yapının bileşenleriyle değerlendirilerek,geçmişte amaç olarak görülen tek çatı hedefinin, yeni sistemin hayata geçmesi içinaraç olarak kullanıldığı ortaya konulmuş ve bu alandaki politikalar genel reformçerçevesinde değerlendirilerek, çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social security has followed a process, which becomes spontanously, until itsestablishment and development. Every new approach about social securtiy, includes groupswhich are in a different status and different problems. With the planned period, theorganizations of social securty aimed to be in one framework which means to be in oneorganization. By the way of this aim, new targets and opportunities have been consideredbut no result had become on life. When today is being considered one framework is not agoal that have been aimed in the past but an instrument to constitute the new platform ofthe new system. This changing in the target politics is evaluated in this thesis.There are three chapters in this thesis and in the first chapter: The first coming outof the idea for merging these societies, the meaning on our country, with which methodsthis idea enters to out agenda had been mentioned. Then the politics of this area had beendetermined and the transformation of social security reform model had been expressed.In the second chapter, social security act which is practising of new system, beingthe back ground of social security reforms, is explained with its process that is from pastand until now by the stuffs.In the last chapter, the subject which constitutes the aim of this thesis are, stage hasbeen passed until today of the politics for merging these societies, the scope of reform forsingle framework which represents how the system is and the components of the structureare appreciated and the politics in this are considered around the general reform and thework has been finished.