Firma değeri ve kamuyu aydınlatma ilişkisi: İMKB'de bir uygulama
Relation between firm value and disclosure level: An application on ISE
- Tez No: 191300
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Efecik,Gülin, Firma Değeri ve Kamuyu Aydınlatma lişkisi: MKB'de Bir Uygulama,Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd.Doç.Dr. Orhan Çelik,158 s.ÖZETBu tez, stanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören seçilmiş Türkfirmalarının kamuyu aydınlatma düzeylerini ölçmek ve kamuyu aydınlatma düzeyleriile, firma değerleri ve bazı firma karakteristikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayıamaçlamaktadır.Çalışmada, kamuyu aydınlatma düzeyinin ölçülebilmesi için, bir kamuyuaydınlatma endeksi oluşturulmuştur. Kamuyu aydınlatma düzeylerinin tespiti için,firmaların yayınlamış oldukları yıllık faaliyet raporları esas alınmıştır. Firmadeğerleri, göreceli değerleme yöntemiyle, seçilen bazı oranlar hesaplanarak eldeedilmiştir. Firma karakteristikleri de çeşitli kaynaklardan derlenmiş ve hesaplanmıştır.Firmaların kamuyu aydınlatma düzeyleri ile firma değerleri ve firma karakteristikleriarasındaki ilişki çoklu doğrusal regresyon analizi ile hesaplanmıştır.Kamuyu aydınlatma düzeyi ile firma değeri arasında pozitif bir ilişki olduğuöngörülmüştür. Ancak sadece, firmaların fiyat/kazanç oranı, kurumsal yatırımcı oranıve halka açık kısım piyasa değerleri ile kamuyu aydınlatma düzeyi arasında pozitif birilişki bulunmuştur. Diğer değişkenler için anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Efecik, Gülin, Relation Between Firm Value and Disclosure Level: an Applicationon ISE, Master?s Thesis, Advisor: Asst.Prof. Orhan Çelik, 158 p.ABSTRACTThese thesis aims at reporting on the level of voluntary disclosure of a sampleof selected Turkish firms listed on Istanbul Stock Exchange (ISE) and, then,investigates the association between the level of disclosure and firm-value and somefirm-specific characteristics.To carry out this study, a disclosure index was constructed as a yardstick tomeasure the level of disclosure by firms, and annually financial reports of the firmswere accepted as a proxy for the level of disclosure provided by the firms. Firm?svalue was calculated with relative valuation method, by calculating selected ratios.Then, the relationship between the firm?s disclosure level and firm?s value andsome firm?s characteristics was examined using multiple linear regression analysis.It was hypothesized that for the sample of the firms, the level of disclosurewould be positively associated with firm?s value. It was found that, only theprice/earning ratio, the proportion of the institutional investors and the market valueof the public held part of the firm positively associated with the level of disclosure.The remaining part of the variables, however, was found insignificant in explainingdisclosure.