Türk Ceza Hukuku'nda bilişim suçları
Cybercrimes in Turkish Criminal Law
- Tez No: 191474
- Danışmanlar: PROF. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Ketizmen, Muammer, Türk Ceza Hukukunda Bilişim Suçları, Doktora Tezi, Danışman:Prof Dr. Metin Feyzioğlu, 357 s.ÖZET20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren etkisini hissettirmeye başlayan sosyo-ekonomik dönüşüm çeşitli yönleriyle hukuk sistemlerini de etkilemeye başlamıştır. Buetki kendisini maddi ceza hukukunda da göstermiştir. Dönüşümün maddi cezahukukuna etkisi ise bilişim suçları olarak karşımıza çıkmaktadır.Sosyo-ekonomik dönüşümün temel karakteristiği enformasyonun artan önemive bilişim, bilgisayar sistemlerine yoğun bağımlılıkta yatmaktadır. Bu iki husus,enformasyonun ve bilişim, bilgisayar sistemlerinin korunması bir çok ceza kanunuetkilemiştir.Nitekim 765 S TCK'nin 525a ve devamı maddelerinde düzenlenen suçlar buetkinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu maddelerde dar anlamdabilişim suçları olarak adlandırılan suçlar konu edinilmiştir.5237 S. TCK.de ise bilişim suçları yeniden ele alınmış ve düzenlenmiştir. Bununyanında 5327. S. TCK.de sosyo-ekonomik dönüşüm içerisinde bilişim sistemlerininkullanımın bir etkisi olarak ortaya çıkan kişisel verilerin korunmasına ilişkin suçlar dadüzenlenmiştir.Bilişim suçları olarak adlandırılan suçların konusunu oluşturan fiillerin cezamevzuatları içerisinde suç olarak düzenlenen fiillerle güdülen amaç ve suçununsurlarının dikkatli bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Ceza kanunları içerisindeyapılacak düzenlemelerde ise kanunların sistemlerine uyulması zorunludur. Aksi haldeteorik ve pratik birçok sorun ortaya çıkabilmektedir.Nitekim 765 s. TCK incelendiğinde, 525a ve devamı maddelerde düzenlenensuçların sistematik olarak yerinde bir tercihi ifade etmediği görülmektedir. Aynı şekildeTCK'nin 243 vd. maddelerinde düzenlenen suçlar da aynı sorunu görmek mümkündür.Kişisel verilerin korunmasına ilişkin suçlar da ise sorun kişisel verinin geniş vebelirsiz bir anlama sahip olmasında yatmaktadır. Kişisel verilerin korunmasına ilişkinbir kanunun olmaması söz konusu suçların uygulanmasında çeşitli sorunlarıdoğurabilecek niteliktedir.Özetle sosyo-ekonomik bir dönüşümün etkisiyle gündeme gelen bilişim suçlarınailişkin olarak düzenlemelerin yapılmasında hem dönemin dinamikleri hem de hukuksisteminin zorunlulukları dikkate alınması gerekmektedir. Aksi bir davranışuygulamada birçok sorunun ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.82
Özet (Çeviri)
Ketizmen, Muammer, Cybercrimes in Turkish Criminal Law, Supervisor: Prof.Metin Feyzioğlu, 357 pp.ABSTRACTAs of second half of 20th century, world has been faced with the effects social-economical transformation, this transformation has been affecting all the aspects ofmodern life including legal systems. As a part of legal system, criminal law has also beenaffected. Offenses called cybercrime or computer crime, etc. are all consequences oftransformation.The main characteristic of social economical transformation is the increasingeconomical value of information and high dependency on computer system. Two mainissues, protection of the information and computer systems, have affected almost allcriminal codes.These issues have also affected Turkish Criminal Law. Crimes in the section 11thof former Turkish Criminal Code can be seen as consequences of transformationfocused on abuse of misuse of computer systems. Also new Turkish Criminal includes alist of these kinds of crimes. Again, crimes concerning data protection in new TurkishCriminal Code can be regard as cybercrime in a wide view.I brief, it has to pay attention to the aim, legal interest and the elements ofcrimes in the regulation about abuse and misuse of computer systems. Preferring aregulation in criminal code needs more attention concerning the system of code.Otherwise, it may cause problems in theory and practice.Systemically speaking, it can be said that crimes regulated in former TurkishCriminal Code shows a inappropriate regulation in the view of systematic of formerTurkish Criminal Code. Similar matter can be seen in articles 243 et. seqs. of newTurkish Criminal Code.