Sermaye piyasalarında gönüllü kamuyu aydınlatma
Voluntary disclosure in capital markets
  1. Tez No: 191508
  2. Yazar: EMRAH ERTUGAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ERTUGAY, Emrah, Sermaye Piyasalarında Gönüllü Kamuyu Aydınlatma,Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Orhan ÇELİK, 114 s.ÖZETSermaye piyasaları fon arz edenlerle talep edenler arasında köprü görevitaşıyan ve faaliyette bulundukları alanlar için büyük önem taşıyan piyasalardır.Tasarruf sahibinin, parasını menkul kıymetlere yatırarak ihraççılara fonsağlayabilmesi ve bunun süreklilik arz edebilmesi, yatırımcının bilgi sahibiolmasına ve aldatılmaktan korunarak sermaye piyasalarına güven duymasınabağlıdır. Kamuyu Aydınlatma kavramı da gelişen ve yaygınlaşan sermayepiyasalarında fon arz ve talebinde bulunanlar arasında ?güven? sağlamaktadır.Bu güven ortamının bir adım daha ileri götürülerek biraz daha artırılmasınısağlayacak olgu ise ?Gönüllü Kamuyu Aydınlatma? kavramıdır.Yapılan araştırmanın birinci bölümünde ?Kamuyu Aydınlatma?kavramı şeffaflık ve etkinlik kavramları ile ilişkilendirilerek tanımı, amacı,fonksiyonları ve kamuyu aydınlatmakla yükümlü olanlar ele alınmış, sermayepiyasalarını düzenleyen ve denetleyen kurumların kamuyu aydınlatmakonusundaki faaliyetleri incelenmiştir.İkinci bölümde; Gönüllü Kamuyu Aydınlatma kavramının tanımı vekapsamı üzerinde durularak uluslararası kuruluşların tavsiyelerine yerverilmiştir. Kamuya açıklanacak bilgilerin ve bu bilgilerin nitelikleri elealınarak, gönüllü kamuyu aydınlatmanın fayda ve maliyetleri ve sermayepiyasalarına etkileri araştırılmıştır.Üçüncü bölümde ise; Arçelik A.Ş.'nin gönüllü kamuyu aydınlatmakapsamında gerçekleştirdiği faaliyetler son beş yılın faaliyet raporlarıincelenerek araştırma konusunun pratik bir örneği oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ERTUGAY, Emrah, Voluntary Disclosure in Capital Markets, Master?s Thesis,Advisor: Assistant Prof. Orhan ÇELİK, 114 s.ABSTRACTCapital markets are markets that constitute a bridge between those thatoffer funds and those that demand funds and they bear great significance forthe fields in which they are active. That the savings owner would provide fundsfor exporters by investing money in securities and that this would be continuousdepends on the investors? being informed and their relying on capital marketsby being guarded against being cheated. The concept of disclosure ensures?trust? between the fund offerers and demanders in the developing andspreading capital markets. The fact that will take this atmosphere of trust onestep further and that will expand it is the concept of ?Voluntary Disclosure?.In the first section of the research, the concept of ?Voluntary Disclosure?has been related to the concepts of transparency and activity and its definition,objectives, functions and the persons that are obliged to make disclosures areconsidered and the disclosure activities of institutions that arrange and inspectcapital markets are studied.In the second section, the definition and the scope of VoluntaryDisclosure are focused on and the recommendations of internationalorganizations are discussed. The information to be disclosed and thecharacteristics of such information are considered and the costs and benefits ofvoluntary disclosure and its impacts on capital markets are explored.In the third section, a practical example of the research scope has beenconstituted by studying the activities performed by Arçelik A.Ş. within the scopeof voluntary disclosure in the light of the activity reports of the last five years.