İşbirlikli öğrenme yönteminin ilköğretim 3. sınıf öğrencilerinin sosyal ve duygusal uyumlarına etkisi
The effects of cooperative learning method on social and emotional adjustment of 3.grade elementary students
  1. Tez No: 191607
  2. Yazar: EMİNE SEVGİ ÖZDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKTAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, İlköğretim kademesi 3. sınıfında öğrenim görenöğrencilerin sosyal ve duygusal uyumlarına işbirlikli öğrenme yönteminin etkisinibelirlemektir. Öntest-sontest kontrol gruplu deneysel modele göre desenlenenaraştırmanın çalışma evreni İstanbul İli Sultanbeyli İlçesi Namık Kemal İlköğretimOkulu 3. sınıfında öğrenim gören 90 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda 20'sikız ve 25'i erkek olmak üzere 45 öğrenci, kontrol grubunda ise 23'ü kız ve 22'si erkekolmak üzere 45 öğrenci bulunmaktadır.Araştırmada veri toplamak amacıyla Marmara Üniversitesi Sosyal ve DuygusalUyum Ölçeği (MASDU) kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde İlköğretimKademesi 3. sınıf programında yer alan Hayat Bilgisi dersine ait 5 ünite deneygrubunda işbirlikli öğrenme yöntemi, kontrol grubunda ise anlatım, tartışma ve soru-cevap öğretim yöntemleri kullanılarak işlenmiştir. Uygulama öncesinde ve uygulamanınbitiminde deney ve kontrol gruplarına MASDU ölçeği öntest ve sontest olarakuygulanmıştır.Araştırma bulguları doğrultusunda işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığıdeney grubunda yer alan öğrenciler ile anlatım, soru-cevap ve tartışma yöntemlerininuygulandığı kontrol grubu öğrencileri arasında sosyal ve duygusal uyumları açısındandeney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aım of this study ıs to determıne the effects of the cooperative learningmethod on social and emotoinal adjustment of students. The sample of this experimentalstudy includes 90 3.grade students at İstanbul Sultanbeyli Namık Kemal ElemantrySchool. There are 20 girls and 25 boys in experimental group and 23 girls and 22 boys incontrol grour.Marmara University Social and Emotianal Adjustment Scala (MASDU) wasused to assess social and emotional adjustment of 90 3.grade students. At experimentprocess cooperative learning method used at experimental group to teach 5 unit atSocial studys lesson and traditional teaching methods used to teach same units at controlgroup. Before and after the experiment MASDU used as a pretest and a protest.By the research finding, there is a difference in social and emotonial adjustmentof experimental group and control group on behalf of experimental group.