İlköğretim öğrencilerinin fen başarılarının değerlendirilmesinde sorgulama programının kullanılması: Portfolyo
Assesing primary students success in science courses via primary years programme: Portfolio
  1. Tez No: 191665
  2. Yazar: SEDA SELMA KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Öğrenme öğrenene ait bir sorumluluktur. Dolayısıyla öğrenme sürecindebaşrolde öğretmen değil öğrenci olmalıdır. Bir öğrenme ortamında ne kadar çeşitliyöntem kullanır, öğrenciyi sürece ne kadar çok katarsak o kadar etkili öğretimgerçekleştirilebilir. Ancak öğretim yöntem ve teknikleri kadar değerlendirmetekniklerini de öğrenciye kazandırılan her kazanımı ölçecek biçimde planlanmalıdır. Birsürecin ürünü olan öğrenmenin tüm aşamalarının değerlendirilmesi gerekir. Öğrenciyesadece bilişsel alanı kapsayan geleneksel yöntemlerle sınavlar uygulamak eğitiminamaçlarıyla çelişmektedir.Portfolyo öğrencinin belli bir süreç içinde öğrendiklerini ve geliştirdiğibecerilerin gözlendiği alternatif değerlendirme araçlarından biridir. Portfolyo ile kendiöğrenmesinden sorumlu olan öğrenci aynı zamanda kendi öğrenmesini yönetir.Portfolyo öğrencilerin başkalarına öğrenmelerini ve gelişimlerini gösterme fırsatı verir.Öğrenme sürecinde öğrencinin nereden nereye geldiğini yazılı belgelerle gösterir.Portfolyo aktif öğrenmeyi ve kendini değerlendirmeyi öğretir. Öğrenciyi destekler vecesaretlendirir.Bu çalışma fen bilgisi dersi ?Canlıların Çeşitliliği? ünitesinin işlenmesindesorgulamaya dayalı eğitimde portfolyo dosyası oluşturmanın öğrencilerin başarısınave duyuşsal alandaki becerilerinin gelişimine etkisini araştırmak amacıylayapılmıştır. Araştırmanın evrenini araştırmanın gerçekleştiği ilköğretim okulundaöğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu 120 kişi, örneklemi ise tesadüfiolarak seçilen 20 kişi oluşturmaktadır.Örneklem grubunu oluşturan deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulamayabaşlamadan önce hazırlanan başarı testi öntest olarak uygulanmıştır. Araştırmadadeney grubu olarak seçilen öğrencilere portfolyo dosyası oluşturma süreci hakkındabilgilendirme yapılmış ünite süresince çalışmalarını bir dosyada saklamaları gerektiğiXbelirtilmiştir. Öğrencilere değerlendirme ölçütü olarak rubriklerin kullanılacağıbelirtilmiş, rubrik kriterleri öğrenciler ile birlikte araştırmacı tarafından hazırlanmıştır.Dersler sorgulama programı esas alınarak ve yapılandırmacı sistem doğrultusundaöğrenen merkezli işlenmiştir. Kontrol grubu olarak seçilen öğrencilere ise ünitegeleneksel yöntemle yine araştırmacı tarafından işlenmiştir.Uygulamanın sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine başarı testi sontestolarak, tekrar verilmiştir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin geliştirdikleri becerilerrubrikler, gözlem formları ve görüşmelerdeki notlar yoluyla belirlenmiş ve öğrencileregeri bildirimleri verilmiştir.Araştırmadan elde edilen veriler ilişkili ve ilişkisiz t testi ile (SPSS 10.00 paketprogramında) değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında aşağıdaki sonuçlarçıkarılmıştır:Seçilen ünitenin işlenmesinde portfolyo dosyası oluşturmanın öğrencilerinbaşarısında olumlu etkisinin olduğu bulunmuştur.Portfolyo hazırlamanın öğrenme üzerinde olumlu bir etkisinin olduğubulunmuşturPortfolyonun öğrencilerde araştırma ve iletişim becerisini geliştirdiğigözlenmiştir.Seçilen ünitenin işlenmesinde portfolyo dosyası oluşturmanın öğrencilerinkendini yönetme becerilerini geliştirdiği gözlenmiştir.Portfolyo dosyası hazırlayan öğrencilerin derse katılımlarının arttığıgözlenmiştir.Seçilen ünitenin işlenmesinde portfolyo dosyası oluşturmanın öğrencilerinsorumluluk alma ve sorumluluklarını yerine getirmelerini geliştirdiğigözlenmiştir.XI
Özet (Çeviri)
Learner has responsibilities for learning. Because of that in the learning process,learner must be the leading role. For effective learning, we must use differenteducational techniques. There must be assessments for each technique to evaluate allprocess of education. The traditional examinations like written exams are incontradiction with the aims of education.Portfolio is an alternative assessment tool that can be observed what studentslearned and to improve of learner?s skills. Students control their learning with portfolio.Portfolio gives an opportunity to students for showing their growth and the process oftheir learning. Portfolio teach students to evaluate themselves.The purpose of this study is to investigate if preparing portfolio in PYP (PrimaryYears Program) in teaching ?Variety of The Living Things? is effective on progressionof success and emotional skills. For that purpose one private school were chosen. 2classes among 4th grades in this school were determined for experimental and controlgroups of the research. In total 40 students participated to study.The achievement test administered to the experiment and control groups beforethe practice as a pre-test. The lecture was thought to the experimental group using withthe methods of portfolio by the researcher. The use of rubrics is explained to thestudents for evaluation. The criterions of rubrics are prepared with students by theresearcher. The lecture thought to the control group with traditional method by theresearcher.At the end of this study, the achievement test administered to the experiment andcontrol groups as a pro-test.Rubrics, observing forms and student discussions are used to the•experimental group for observing the improve of their learning and skills.XIIThe result of data analyzed with the programme of SPSS. In the light•these anlyses the results below have been found.Portfolio can be used as an evaluation technique.•Portfolio in teaching of ?Variety of the living things? found effective on•the students successes.Preparing portfolios has positive effect on learning.•Portfolio improves students? inquire and communication skills.•Preparing portfolio improve students? auto-control•The students that prepare portfolio, join to the lessons more than the•othersPreparing portfolio provide students to be principled.•XIII