The critical thinking strategies that English literature teachers in private secondary schools use in their efl English literature classes by exploiting literary texts
İngilizce öğretmenlerinin lise sınıflarında işledikleri edebi metinler yoluyla uyguladıkları eleştirel düşünce stratejilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 191666
  2. Yazar: ITIR BEĞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE HAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
GENEL B LG LERsim ve Soyadı : Itır BeğenAnabilim Dalı : Yabancı DillerProgramı : ngilizce ÖğretmenliğiTez Danışmanı : Yard. Doç. Dr. Kamile HamiloğluTez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Eylül 2006Anahtar Kelimeler :Eleştirel Düşünce, ngiliz Dili veEdebiyatıKISA ÖZETNG L ZCE ÖĞRETMENLER N N L SE SINIFLARINDA ŞLED KLER EDEBMET NLER YOLUYLA UYGULADIKLARI ELEŞT REL DÜŞÜNCESTRATEJ LER N N NCELENMESBu çalışmada, ngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği lise sınıflarının ngiliz diliedebiyatı derslerinde, ngilizce öğretmenlerinin işledikleri edebi metinler yoluylauyguladıkları eleştirel düşünce stratejileri incelenmektedir. Araştırmanın deneklerini,2005-2006 öğretim yılında, stanbul'dan seçilen altı özel okuldaki lise sınıflarında eğitimveren toplam altı ngilizce öğretmeni ve onların öğrencileri oluşturmaktadır.Araştırmanın ölçeklerini anket ve gözlem çalışmaları oluşturmaktadır. Çalışmada,deneklere önce Banker and Delmonico (1999); Fraker (1995), Konaxis (2000); Collier,Guenther and Veermon (2002) ve Howe' dan (2000) uyarlanmış olan anketler verilmiş,daha sonra araştırmacı deneklerin derslerinde gözlem çalışması yapmıştır. Gözlemçalışmaları 2005-2006 öğretim yılının ikinci dönemi boyunca, Ocak, Şubat ve Martaylarında ikişer kez olmak üzere, toplam on iki defa uygulanmıştır. Bu gözlemlersırasında, Oregon Üniversitesi Öğretmen Yetiştirme Merkezinin yayınlarındanuyarlanan `35 Eleştirel Düşünce Stratejisi' listesinde yer alan stratejilerin, 26'sınınöğretmen tarafından derste uygulanıp uygulanmadığını gözlemlenmiştir. Veri analiziiçin SPSS 10.0. programı ve kodlama sistemi (Miles ve Huberman, 1994) kullanılmış,daha sonra anket ve gözlem sonuçları karşılaştırılarak bu sonuçlar yorumlanmıştır.Bu çalışmaya başlamadan önce, öğretmenlerin `Eleştirel Düşünce' teriminin anlamınısınırlı olarak bildikleri savlanmıştır. Deneklerin eleştirel düşünce stratejilerini ortaseviyede ve orta sıklıkta kullanmaları beklenmiştir. Deneklerin hangi stratejileri etkinolarak kullandıklarının farkındalığının yine orta seviyede varsayımlar arasındadır.Araştırma sonunda ise, deneklerin `eleştirel düşünce' teriminin anlamını bildikleriancak bundan emin olmadıkları görülmüştür. Deneklerin eleştirel düşünce stratejileriniçok düşük seviyede ve nadiren kullandıkları gözlemlenmiştir. Deneklerin hangistratejileri kullandıklarının farkındalığının düşük seviyede olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGEName and Surname : Itır BeğenField : Foreign LanguagesProgramme : English Language TeachingSupervisor : Assit. Prof. Dr. Kamile HamiolğluDegree Awarded and Date : Master-September 2006Keywords : Critical Thinking, English LiteratureABSTRACTTHE CRITICAL THINKING STRATEGIES THAT ENGLISH LITERATURETEACHERS IN PRIVATE SECONDARY SCHOOLS USE IN THEIR EFL ENGLISHLITERATURE CLASSES BY EXPLOITING LITERARY TEXTS: A Case StudyThis study aims to investigate the critical thinking strategies that English literatureteachers in private secondary schools use in their EFL English literature classes byexploiting literary texts. The participants involved six English teachers working in sixTurkish private secondary schools in stanbul, Turkey. The data for the present studywere collected by using a questionnaire adapted from Banker and Delmonico (1999);Fraker (1995), Konaxis (2000); Collier, Guenther and Veermon (2002) and Howe (2000)as basis. Furthermore, a checklist adapted from the `35 strategies of Critical Thinking?list which was taken from the Oregon University Teacher Training Centre publications.In the study, firstly, participants were given questionnaires to complete in the springterm of the 2005-2006 academic year. Then, the researcher observed the classes usingthe adapted checklist. Quantitatively, the questionnaire was evaluated using SPSS 10.0.Pattern-coding (Miles and Huberman, 1994) was used to interpret the answers of theopen-ended questions and to reach more well-grounded conclusions, qualitatively.During the data analysis, the questionnaire and the observations were evaluated andtheir results were compared. It was estimated that the participants were not aware ofthe meaning of the term ?critical thinking?, the participants? use of critical thinkingstrategies in their literature courses would be neither high nor low but at medium level.The participants were expected to use the critical thinking strategies at a mediumfrequency and the participant?s awareness of which strategies they used were expectedto be at medium level. The results indicated that the participants were aware vaguelywhat `critical thinking? was, but they were not sure whether they knew it in detail, theparticipants used a few critical thinking strategies in their English literature classes, andthe participants? awareness? of which critical thinking strategies they used effectivelyand ineffectively were low. The results indicated that most of the participants in thisstudy believed that more than half of their students used critical thinking skills and theunderlying reason for not having the skill of critical thinking is their lack ofcomprehension of the literary texts.