Fen eğitiminde probleme dayalı aktif öğrenmenin öğrencilerin başarılarına ve kavram öğrenmelerine etkisi
The effects of problem based active learning on the student's academic achievement and learning concepts on science education
  1. Tez No: 191667
  2. Yazar: RUHAN ÖZKARDEŞ TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZETFEN EĞ T M NDE PROBLEME DAYALI AKT F ÖĞRENMEN N ÖĞRENC LER NBAŞARILARINA VE KAVRAM ÖĞRENMELER NE ETK SBu çalışmanın amacı; probleme dayalı aktif öğrenme modelinin başarıya vekavram öğrenmeye etkisini araştırmaktır.Araştırmanın evrenini, stanbul ili, Kadıköy ilçesi devlet okullarının 7. sınıföğrencileri, örneklemini ise devlet okulunun 7A ve 7C sınıflarında okuyan toplam 50öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama, 2004-2005 eğitim yılında gerçekleştirilmiştir.Araştırma deneme modelinde olup ?Kuvvet ve Hareketin Buluşması-Enerji?ünitesinin ?Evrende Her Şey Hareketlidir? ve ?Kuvvet Etkisinde Cisimler NasılDavranır?? konuları boyunca devam etmiştir. Araştırmada, nicel ve nitel araştırmayöntemleri birlikte gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu oluşturan deney ve kontrolgrubu öğrencilerine uygulamaya başlamadan önce hazırlanan başarı testi öntest olarak,açık uçlu sorular ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Deney grubunda konular problemedayalı öğrenme modelini esas alan yöntemlerle (örnek olay, problem çözme, işbirlikliöğrenme…), kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenmiştir.Çalışmanın sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine başarı testi sontestolarak, açık uçlu sorular ve tutum ölçeği tekrar verilmiştir.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 10.00 paket programındadeğerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında aşağıdaki sonuçlar çıkarılmıştır:Probleme dayalı aktif öğrenme modelinin uygulanması öğrencilerin başarılarınaolumlu etkide bulunmuştur.Probleme dayalı aktif öğrenme modelinin uygulanması öğrencilerin kavramsalgelişimlerini olumlu yönde etkilediği ve kavram yanılgılarını en aza indirdiğisaptanmıştır.Probleme dayalı aktif öğrenme modelinin uygulanması öğrencilerin fen bilgisidersine karşı olan tutumlarını olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF PROBLEM BASED ACTIVE LEARNING ON THE STUDENT?SACADEMIC ACHIEVEMENT AND LEARNING CONCEPTS ON SCIENCEEDUCATIONThe aim of this study is to investigate if a problem based on active learning modelis effective on the academic achievement and concept learning.The universe of this study is 7th grade students of states school in district ofKadıköy in stanbul and the example of this study is 50 7A and 7C classes? students.Treatment was carried out 2004-2005 academic year.The research was a trial model and it concerned with the subjects ?Everything isActive In The Universe? and ?How Do The Matters Act On The Effect Of Force?? inunit of ?The Meeting and Motion-Energy?. Quantitative and qualitative researchmethods was carried out in the study together. The achievement test, open-endedquestions and attitude scale administered to the experiment and control groups beforepractise as a pre-test. The subjects was taught to the experiment group by the methodsof problem based learning (case study, problem solving, cooperative learning…). Thesubjects was taught to the control group by traditional method by the researcher.At the end of the study, the achievement test, open-ended questions and attitudescale administered to the experiment and control group as a post-test.The data of the research analysed with the programme of SPSS. In the light ofthese analyses the results below have been found:Carrying out active learning based on problem has effected students? academicachievements positively.Carrying out active learning based on problem has effected students? conceptualdevelopment positively and it has decreased the conceptual mistake.Carrying out active learning based on problem has effected students? attitudespositively against the science lessons.