Teachers' beliefs on the concept of good teaching
Yabancı dil öğretmenlerinin iyi dil (İngilizce) öğretimine ilişkin inançları
  1. Tez No: 191668
  2. Yazar: TUBA FATMA ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
viiKISA ÖZETYabancı Dil Öğretmenlerinin İyi Yabancı Dil (İngilizce) Öğretimine İlişkin İnançlarıTuba F.ŞenelÇalışmanın amacıBu çalışmada, farklı sosyokültürel katmanlardan gelen, farklı eğitim geçmişleriyle,farklı kurumlarda, farklı koşullarda eğitim veren yabancı dil (İngilizce)öğretmenlerinin iyi dil öğretimine ilişkin görüşlerinin saptanması, belirleneninançların genel anlamda sıralanması ve belirli alanlara ilişkin olarak öbeklenmesihedeflenmiştir.Bu çalışma aşağıdaki bu soruları yanıtlamayı amaçlar:1. Öğretmenlerin yabancı dil olarak İngilizce öğretimine ilişkin inançları genelolarak nelerdir? Öğretmenlerin yabancı dil olarak İngilizce öğretimine ilişkingüçlü inançları var mıdır?2. Öğretmenlerin bir öğretmenin akademik donanımı ile ilgili inançları nelerdir?3. Öğretmenlerin birey olarak öğretmen ile ilgili inançları nelerdir?4. Öğretmenlerin sınıf yönetimi ile ilgili inançları nelerdir?5. Öğretmenlerin ders öncesi hazırlıkla ilgili inançları nelerdir?6. Öğretmenlerin sınıf içi uygulama ile ilgili inançları nelerdir?7. Öğretmenlerin öğrenci potansiyelini ve başarısını takip etme ile ilgili inançlarınelerdir?Bu çalışmada, farklı yaş gruplarından, birbirinden farklı eğitim almış, farklı yaşamtarzları olan, çeşitli yaş gruplarına ders veren ve en az iki yıl İngilizce öğretmenliğiviiideneyimi olan, çeşitli devlet okulları veya özel okullarda eğitim veren 150 öğretmenyer almaktadır.Araştırma süreci üç aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada, 75 öğretmene, ?iyiingilizce öğretiminin? nasıl olması gerektiği hakkında açık uçlu bir soru yöneltilmiş,verilen cevaplardan yararlanılarak seçmeli bir anket biçimine oluşturulmuştur.İkinciaşamada, hazırlanan anket, farklı yaş, cinsiyet ve eğitim geçmişine sahip 25 kişilikbir pilot gruba uygulanmıştır. Verilen cevaplar doğrultusunda, net olmayan cümlelertekrar düzenlenmiş ve ilgisiz olan cümleler çıkarılarak, anket son haline getirilmiştir.Üçüncü aşamada, oluşturulan anket, 75 farklı öğretmene uygulanarak, buöğretmenlerin iyi yabancı dil öğretimine ilişkin inançları saptanmaya çalışılmıştır.Elde edilen bulguların analizi iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada,öğretmenlerin genel olarak hangi görüşlerde birleştiği, hangi görüşlerde ayrılıklargösterdiği saptanmıştır. İkinci aşamada, öğretmenlerin görüşleri; öğretmeninakademik donanımı, birey olarak öğretmen, sınıf yönetimi, uygulama öncesi hazırlıkve sınıf içi uygulama ve öğrenci başarısını ve potansiyelini değerlendirmesi olarakaltı ayrı başlık altında kendi içinde incelenmiştir.Elde edilen bulguların ortaya çıkarmış olduğu sonuç şudur: Öğretmenler inançlarınıkuvvetli ifadelerle belirtmekten kaçınmış, sadece geleneksel olarak kabul edilmiş vegenelde öğretmenlerce kabul gören fikirlere daha kuvvetli bir biçimde inandıklarınıifade etmişlerdir. Dolayısıyla bu çalışma, öğretmen inançları ve sınıf içi uygulamaarasındaki ilişkiyi incelemeyi hedefleyen başka bir çalışmaya da temel teşkiletmektedir.ixYabancı dil öğretmenlerinin inançları, öğretime biçim veren bir etmen olarak sondönem çalışmalarında çok önem verilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Buçalışmanın da ?iyi yabancı dil (İngilizce) öğretimi?ni sağlayacak olan öğretmenlereve bu öğretmenleri yetiştirecek olan eğitimcilere bir kaynak oluşturacağıdüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTeachers? Beliefs on the Concept of Good Language TeachingTuba F. ŞenelThe present study aims to investigate? the teachers? beliefs on the concept of goodteaching?, the beliefs of the teachers who have different educational backgrounds,gender, and teaching experiences, and to determine their strong and weak beliefs ingeneral and particular areas.The following research questions are particularly adressed:1. What are teachers? beliefs on good teaching? Do teachers have strong beliefs?2. What are the teachers? beliefs on academic orientation of a teacher?3. What are the teachers? beliefs on teacher a a person?4. What are the teachers? beliefs on classroom management?5. What are the teachers? beliefs on organising for instruction?6. What are the teachers? beliefs on clasroom implementation?7. What are the teachers? beliefs on monitoring student potential and progress?The subjects of the research are 175 teachers who have been working at variousstate and private institutions. These teachers at different ages of both gender havedifferent educational backgrounds, different years of experience and different ages,they have been teaching various groups of different ages and levels for at least twoyears. The questionnaire was prepared on the basis of a modal scale.vThe research was conducted in three steps: First, 75 teachers were asked an openended question ?What is good language teaching?? to identify their beliefs. Theirstatements were partially used to compile the questionnaire in addition to theresearch in the literature. Second, the questionnaire was given to a pilot group, whichconsisted of 25 teachers of different age, gender, and educational background.Depending on their feedback, the statements which were not clear were paraphrased,and the irrelevant items were deleted, and the questionnaire was in its final form withits 130 questions. Third, 75 different teachers were given the questionnaire toexplore their beliefs on good language teaching.The data analysis was in two steps: First, the points that teachers agree and disagreewere identified in general. Second, their beliefs were classified under six headings;the academic orientation of a teacher, teacher as a person, classroom management,organising instruction, implementing instruction, and monitoring student progressand potential.Findings revealed that teachers usually preferred relatively mild expressions andthey stated strong beliefs only in the issues which are generally accepted andapproved, so this study initiates further studies to support the mentioned finding byanalysing the statements of these teachers and their classroom applications.Teachers beliefs on good teaching is one of the current issues being discussedrecently, being one of the factors which shapes teaching. As it determines directly thestrongly believed behaviours and practices in class, this study is expected to be avisource for the teacher training institutes, and to provide a basis for further researchon the issue.