Üniversite öğrencilerinde şişmanlık (obezite) durumu ve diyet ürünleri kullanmaları üzerinde bir araştırma
Research on obesity at university level students and their consumption of dietary products
- Tez No: 191793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencileri arasında şişmanlık (obezite) durumunu vediyet ürünleri kullanıp kullanmadıklarını ortaya koymak amacıyla planlanmış veyürütülmüştür.Araştırma kapsamına beslenme eğitimi alan (200) ve almayan (200) olmaküzere 400 öğrenci alınmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarakdeğerlendirilmiştir.BKI'lerine göre öğrencilerden %56.5'inin normal kiloda, %34.3'ünün zayıf,%7.5'inin hafif şişman, %1.7'sinin şişman oldukları, bel/kalça oranlarına göre ise%4.5'inin normal sınırın üzerinde oldukları görülmüştür.Kilo vermek veya ideal kilolarını korumak için öğrencilerin %36.7'sininbazen, %5.0'inin her zaman diyet yaptıkları , diyet yapma durumları ile BKI'leri vecinsiyet arasındaki ilişki istatistiksel açıdan önemli (p< 0.01) , beslenme eğitimi almabakımından önemsiz (p> 0.05) bulunmuştur.Öğrencilerden %74.3'ünün diyet ürün kullanmadıkları, %19.0'unun bazen,%6.7'sinin her zaman diyet ürün kullandıkları tespit edilmiştir. Diyet ürün kullanmaile BKI'leri arasındaki ilişkinin ise önemsiz olduğu görülmüştür (p> 0.05).Diyet ürün çeşitlerinden en fazla kullanılanların sırasıyla kepekli şekersizbisküvi, kepekli ekmek, kola, kepekli bisküvi, kepekli galeta, kraker grubu, madensuyu ve süt olduğu saptanmıştır.Diyet ürün kullanma nedenlerini öğrencilerin %34.0'ü kilosunu korumak,%29.1'i zayıflamak, %19.4'ü diyet ürünlerin lezzeti olarak belirtmişlerdir.Bu ürünleri kullananlardan %16.5'inin yararını gördükleri, %55.3'ünün dekısmen yararını gördükleri, bu ürünler hakkındaki görüşleri ile cinsiyetleri arasındaönemli bir ilişki olmadığı(p>0.05) tespit edilmiştir.Kullanmama nedenleri arasında %49.6'sı kilosundan memnun olduğunu,%21.3'ü diyet ürünlerin yararlı olmaması, %17.1'i de lezzetli olmaması olarakbelirtmişlerdir.Diyet ürünler hakkında öğrencilerin yeterli bilgiye sahip olmadıkları , gerekeğitim kurumları gerekse yayın organları aracılığı ile öğrencilerin ve genel olaraktüketicilerin bilinçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out and planned to find out the obesity matteramong university students and whether or not they use dietary products.400 students were included in the study, 200 of whom received nutritioneducation and the other half did not. Data obtained were analyzed statistically.According to Body Mass Index (BMI) of the students, it was found out that56.5% of them are of medium weight, 34.3% underweight, 7.5% slightly overweightand 1.7% overweight. In terms of waist/thigh rate 4.5% of them were found to beabove limits.It has also been revealed that in order to lose weight and to keep fit, 5.0% ofstudents are always, 36.7% sometimes on a diet. It has also been revealed that thereis a statistically significant relationship among students? dietary situation, their BMIand sex (p0.05).It was found that 74.3% of students do not use dietary products, 19.0%sometimes and 6.7% always use. The relationship between useing dietary productsand BMI is statistically insignificant (p>0.05).Among the mostly used dietary products are respectively a crispunsweetened biscuits, branned bread, cola, branned biscuit, branned bread sticks,kracker types, mineral water and milk.Students expressed that the reason why they use dietary products is to keep fit(34.0%), to lose weight (29.1%) and their taste (19.4%).It has been detected that those who use these products have advantages(16.5%), 55.3% of them have partly advantages. There is no statistically significantrelationship between their views and sex (p>0.05).Among the reasons why they do not use dietary products, students stated thatthey are happy with their weight (49.6%), dietary products are not useful (21.3%)and not delicious (17.1%).It was concluded that students do not have sufficient knowledge about dietaryproducts and either through education or mass communication of media, consumershould be informed about these products.