Bilgisayar giriş dersini veren öğretmenlerin öğretme stilleri ile dersi alan öğrencilerin öğrenme stillerinin eşleştirilmesinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 191797
  2. Yazar: ERİNÇ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETYurt dışında yapılan çalışmalarda gerek öğrenme stilleri gerekse öğretmestilleri ile ilgili çok sayıda araştırma olduğu; ancak Türkiye'de daha çok öğrenmestillerine odaklanıldığı, öğretme stilleri ile ilgili çok sayıda araştırmanın olmadığı,mevcut araştırmaların çoğunun İngilizce dil öğretimi ile ilgili olduğu görülmektedir.Bu araştırma, yukarıda değinilen eksikliklerin giderilmesine katkı sağlamak amacıylaplanlanmıştır.Bu araştırmada öğrencilerin öğrenme stilleri ile öğretmenlerin öğretmestillerinin eşleştirilmesinin akademik başarı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buamaçla, 479 öğrencinin öğrenme stilleri Grasha-Reichmann Öğrenme StilleriEnvanteri ile belirlenmiştir. Ardından bu öğrencilerin öğretim elemanlarına GrashaÖğretme Stilleri Envanteri uygulanarak öğretme stilleri tespit edilmiştir.Araştırmanın amacı doğrultusunda 1. Öğrencilerin akademik başarıları ileöğrencilerin öğrenme stilleri arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 2.Öğrencilerinakademik başarıları ile öğretim elemanlarının öğretme stilleri arasında anlamlı birilişki var mıdır? ve 3. Öğrencilerin akademik başarıları ile öğrencilerin öğrenme veöğretim elemanlarının öğretme stillerinin eşleştirilmesi arasında anlamlı bir ilişki varmıdır? sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır.Frekans, t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılarak analiz edilen verilerdoğrultusunda; öğrencilerin akademik başarı puanları ile öğretim elemanlarınınöğretme stili arasında anlamlı bir ilişki olduğunu [F(3-475)= 11.112, p.05].ANAHTAR KELİMELER : Öğrenme stili, Öğretme stili
Özet (Çeviri)
IISUMMARYIt is seen that there are lots of researches about both learning styles andteaching styles in foreign studies, on the other hand in Turkey, it is more focused onlearning styles and there are not many researches on teaching styles; besides manyexisting styles about the topic are related with English Language Instruction. Thisresearch is planned to supplement of eliminating the deficiencies discussed above.In this research, the effect of matching teaching and learning styles on thestudents? academic achievements is examined. Aiming this, 479 students? learningstyles are determined by using Grasha-Reichmann Learning Styles Inventory.Following, the teaching styles of these students? instructors are established withGrasha Teaching Styles Inventory. Considering the purpose of the research; it is triedto be answered the questions: (1) Are there any statistically significant differencesbetween students? academic achievements and students? learning styles? (2) Arethere any statistically significant differences between students? academicachievements and instructors? teaching styles? (3) Are there any statisticallysignificant differences between students? academic achievements and matchinglearning and teaching styles?In direction of the data analyzed with frequencies, t-test and one wayANOVA; there is statistically significant difference between the students? academicachievement scores and teaching styles [F(3-475)= 11.112, p.05].KEYWORDS: Learning styles, Teaching Styles