Öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ile matematik başarı düzeyleri arasındaki ilişki -ilköğretim II.kademe-
The relationship between the students' maths anxiety levels and maths achievements levels
  1. Tez No: 191798
  2. Yazar: GAMZE ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ, YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ERGEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ve matematikbaşarı düzeyleri ile anne-babanın almış olduğu eğitim, cinsiyet ve sınıf seviyesiarasındaki ilişkiyi belirleyerek, öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ile matematikbaşarı düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir.Bu araştırmadan dünyada ve Türkiye'de matematik eğitim ve öğretiminindaha nitelikli hale getirilmesi için yapılacak program geliştirme ve benzeriçalışmalarda uzmanlara, öğrencilerin matematik dersine karşı kaygılarını azaltmadamatematik öğretmenlerine, öğrencilere ve velilerine yardımcı olacaktır.Araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili kaynaklar taranmış ve bir araştırmaprojesi hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olarak matematik kaygı ölçeği vematematik notları kullanılmıştır. Araştırma Kırşehir İl Merkezindeki 15 ilköğretimokulunun ikinci kademesinde okuyan 1130 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: Öğrencilerin matematik kaygıdüzeyleri ile anne ve babasının almış olduğu eğitim düzeyleri arasında anlamlı birfark vardır. Öğrencilerin anne ve babasının almış olduğu eğitim düzeyi yükseldikçe,matematik kaygı düzeyleri azalmaktadır. Öğrencilerin matematik kaygı ve matematikbaşarı düzeyleri ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark göstermemektedir. Kız ve erkeköğrencilerin matematik kaygı ve başarı puan ortalamaları birbirine çok yakındır.Burada kız öğrencilerin matematik kaygıları yüksek olmasına karşı matematik başarınotları da yüksektir. Erkek öğrencilerin matematik kaygıları düşük olmasına karşımatematik notları da düşük olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin matematik kaygıdüzeyleri ile ilköğretimin ikinci kademesi içerisinde sınıf seviyeleri arasında anlamlıbir ilişki vardır. İlköğretim II. Kademe de en çok kaygının 8.sınıfta olduğugörülmüştür. Öğrencilerin matematik başarı düzeyleri ile anne ve babasının almışolduğu eğitim düzeyi arasında anlamlı bir fark vardır. Öğrencilerin anne vebabasının eğitim düzeyi yükseldikçe, matematik başarı düzeyleri artmaktadır.Öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ile matematik başarıları düzeyleri arasındaanlamlı bir fark vardır. Öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ile matematik başarıdüzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki vardır. Sonuç olarak matematik kaygıdüzeyleri artıkça, matematik başarı düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThe goal of this study is to determine the relationship between the level ofstudents? Maths anxiety and Maths performance by designating the connectionbetween the level of students? Maths anxiety and Math achievement with mother?sand father?s education, gender and class level.The aim of this study is to help experts in the survey which is done for thedevelopment of researches to make Maths programmes better in the world and inTurkey, and to help teachers to decrease the students? Maths anxiety and also to helpparents. In Math notes and anxiety measure have been used as the device of datumcollection.This study has been carried on 1130 students who attend 15 differentsecondary schools in the centre of Kırşehir.The findings of the study can be summarized as below:There is a significantdifference between the parents?education and the level of students? maths anxiety.The more educated parents are, the less anxiety the students have.There isn?t asignificant difference between the gender and the students? math anxiety. Theaverages of girls and boys Math anxiety points are very close to each other. Alsogirls? and boys? maths marks are very close to each other. It is understood from thisstudy that girls? Maths marks are higher in spite of their high anxiety. And the boys?maths marks are lower despite of the low anxiety.There is a significant relationship between the level of students? Mathsanxiety and the classes of the secondary school. Students have the most anxiety inthe 8th class. There is an important relationship(in a positive direction) between thelevel of the students? Maths achievement and the mother-father?s education. Themore educated the parents are, the more achievement students have. There is asignificiant difference between the level of the students? Maths anxiety and Mathachievement. There is a negative relationship between the level of the students?Maths anxiety and Maths achievement. Finally, the more anxiety students have, theless success in Maths they have.