Çanakkale'de insani kalkınma düzeyinin araştırılması
Level of human development research in Çanakkale
- Tez No: 257347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ekonomik büyüme ile kalkınma 1950?li yıllardan önce aynı anlamda kullanılmaktaydı. Kalkınma-gelişme gelir merkezliyken zaman içinde insan merkezli olmuştur. Gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik büyümeye rağmen yaşanan sosyal problemler, ekonomik gelişmenin toplumsal gereksinimleri tam olarak karşılayamadığını göstermiştir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, 1990 yılından günümüze kadar, ülkelerin kalkınma boyutlarını değerlendirdiği, İnsani Kalkınma Raporlarını yayınlamaktadır. Bu raporlarda, ülkelerin insani kalkınma düzeyleri, sosyal ve ekonomik göstergelerle ele alınmaktadır. Ülkelerin insani kalkınma seviyeleri, yaşam süresi, eğitim ve yaşam standardı üzerine odaklanan endekslerle ölçülmektedir.İnsani kalkınma endeksleri, bir ülkenin, bölgenin ya da ilin kalkınma politikalarının sonuçlarını değerlendirmesi ve yeni politikalara yön vermesi açısından son derece önemlidir. Düzenlenen raporlarla, gerek ülke, gerekse yerel yönetimlerde uygulanan kalkınma atılımlarının sonuçları değerlendirilmekte ve uygulanan politikaların toplum üzerindeki etkisi ortaya konabilmektedir. Raporlar, toplumun sağlık, eğitim ve yaşam standardı gibi temel gereksinimlerini ortaya çıkarmakta ve böylece yeni politikaları ve yatırımları şekillendirmektedir. Bu sebeple insani kalkınma raporları, ülkelere, bölgelere veya yerel birimlere yapılacak yatırımlar için temel başvuru kaynaklarından biridir.Yüksek, orta ve düşük insani kalkınma gruplarından seçilen ülkeler ile Türkiye?nin, Türkiye?deki illerin ve Çanakkale?nin insani kalkınma düzeyleri çalışma içinde değerlendirilmektedir. Seçilen ülkelerin ve Türkiye?nin, 1998-2008 yılları arasında, insani kalkınma endekslerinde meydana gelen değişimler incelenmektedir. Türkiye?deki bölgesel kalkınma farklılıkları, bölgelerdeki illerin insani kalkınma seviyelerinden yararlanarak tespit edilmektedir. Çanakkale?nin gelişmişlik seviyesi de ilin nüfusu, nüfus yapısı, okur-yazar oranı, halkın eğitim düzeyi, öğrenci, öğretmen sayıları, hastane yatak sayıları, hastanede doğum oranları gibi daha birçok veri derlenerek ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic development and economic growth have been used as the same meaning before 1950?s. When development-growth was based on income, it has based on human in due course. In developing countries, social problems in spite of economic development show that economic development does not completely satisfy the social needs. United Nations Development Programme, from 1990?s until today, publishes Human Development Reports that the dimensions of countries human development are evaluated. In these reports, level of countries? human development is handled with social and economic indicators. Level of countries? human development is measured as some index which focus on life span and life standarts.Human development Index has very significance in terms of that a country evaluates development politics? results and conducts new politics. With arrenged reports, not only national but also the results of development attempts in local governance are evaluated and the effects of adopted politics on community are produced. Reports reveal social basic needs such as health, education and life standarts. For this reason, human development reports are one of the basic request sources to invest in countries, regions and local units.Chosen groups among high, medium and low human development countries and level of human development in Turkey and in Çanakkale are evaluated in the same study. It is analyzed variation in human development indexes between 1998?- 2008?s in choosen countries and in Turkey. Regional discrepancies in Turkey are determined thanks to level of human development in provinces in regions. Level of Çanakkale?s development is handled with lot of parameters such as province population, population form, literate rate, public education level, the number of students and teachers, the number of hospital beds and birth rate in hospital and etc?