Asimetrik enformasyon ışığında kredi tayınlaması ve Türkiye uygulaması
Credit rationing in the light of asymmetric information and its application in Turkey
  1. Tez No: 191938
  2. Yazar: AYÇA TÜKEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
SONUÇKredi sistemi günümüz tüketim imkanlarını geleceğe, gelecekteki tüketim imkanının isegünümüze aktarma fonksiyonunu üstlenmiş bir taahhüt piyasasıdır.Teknik açıdan fon fazlası olan birey ile fona ihtiyacı olan birey ya da kurumlardoğrudan ilişkiye girerek fon ve taahhüt mübadelesini gerçekleştirebilirler. Ancakbireylere ait taahhütler homojen olmadığından, aktarılan fonun gelecekte geri dönmeihtimali çok fazla değişken olması dolayısıyla bu piyasalarda farklılaşan nitelikleri ilearacı kurumlara ve kontrata, istikrarlı bir ekonomi oluşturmada müeyyide gücü olandevlete ek olarak, işlem maliyetlerini düşürücü unsurlar olarak ihtiyaç duyulur.Rekabetçi şartlarda kurumsal kısıtlardan daha ziyade kreditörün risk artışına karşı birrasyonel tercihi olarak 1960'lardan itibaren gündeme gelen Kredi Tayınlaması genelolarak kredi piyasalarında gerçekleşen dengenin genellikle fazla kredi talebinibünyesinde bulundurması olarak tanımlanabilir.Türk ekonomisindeki kredilendirme faaliyetleri, ?kurumlaşma derecesi?ne göre üç anabaşlık altında tanımlanmaktadır: resmi kredi kanalları, yarı-resmi kredi kanalları veresmi olmayan kredi kanalları.Kredi kullanımında veya reel ekonomiyi finanse etmederesmi kredi kanallarının dışına çıkma, büyük ölçüde sistemdeki kamusal yüklerden veresmi kurumların kredi temini güçlüklerinden kaynaklanmaktadır.?Asimetrik Enformasyon Işığında Kredi Tayınlaması ve Türkiye Uygulması? konulutez çalışmam genel hatları ile dört bölümden oluşmaktadır.Birinci ve ikinci bölümde ; Asimetrik enformasyon ve kredi tayınlaması ile ilgili teorikalt yapı Üçüncü bölümde; Kredi tayılamasının ekonomik boyutundan ve etkileri, sonbölümünde ise Türkiyede bilgi asimetrisi kaynaklı kredi tayınlamasına yol açan enönemli sebep olan kayıtdışı ekonomi, kayıtdışılık AB kriterlerine uyum süreci, Basel IIkriterleri ve tüm bu ekonomik uyum politikalarından en çok etkileneceğini düşünülenkesim olan Kobiler'in günlük hayatlarını önemli ölçüde değiştirecek bahsedilenkriterlerden haberdar olma dereceleri ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCredit system is a commitment market which had undertaken the function oftransferring today?s consumption opportunities to future and the future consumptionopportunities to present day.In theory, individuals with excess fund and individuals in need of fund or institutionscould directly contact and exchange fund and commitment. However, as commitmentsof individuals are not homogenous and the probability of returning the allocated fundvaries, brokerage houses and contracts are needed in these markets with their differingqualities, in lowering the transaction costs and building a stable economy in addition toregulatory state.Credit Rationing, which came up to as a rational choice rather than corporateconstraints, against creditor?s risk increase in competitive conditions since 1960s, can bedefined in general as the balance established in credit markets which usually bearsexcess credit demand in it.Crediting activities in Turkish economy are described under three main titles accordingto the ?institutional degree?; formal credit channels, semi-formal credit channels andinformal credit channels. In credit utilization or financing the real economy routing outoff the formal channels is emanating mainly from the public burdens in the system anddifficulties of obtaining credit from the formal institutions.My thesis ?Credit Rationing in the light of Asymmetric Information and its Applicationin Turkey? is composed of four chapters in general;In first and second chapters; theoretical infrastructure concerning AsymmetricInformation and Credit Rationing, in third chapter; economic dimension of CreditRationing and its impacts, and in the final chapter; black economy which is the mainreason of credit rationing in Turkey originating from information asymmetry,procedure of harmonizing informal economy to EU criteria, Basel II criteria and SMEswho are expected to be effected most form its economic harmonizing policies are studiedand the degree of SMEs awareness of such criteria that would effect their daily life istried to be calculated.