Asimetrik enformasyon teorisi çerçevesinde Türkiye 2000-01 krizlerinin incelenmesi
A review of 2000-01 Turkish crises in accordance with asymmetric information theory
  1. Tez No: 451619
  2. Yazar: ESRA NAZMİYE KILCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Zayıf bankacılık sektörü ve etkin olmayan düzenleme ve denetleme mekanizmalarının hakim olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaşanan finansal liberalizasyon süreçleri, ülkeler için ilk yıllarda, uluslararası sermaye piyasalarıyla entegrasyonunun sağlanması neticesinde, ekonomik büyümenin arttırılmasına katkıda bulunmuş; ancak, izleyen yıllarda, liberalizasyon süreçlerinin aşamalı ve doğru bir şekilde yönetilmemesi, finansal sektör özellikle bankacılık sektörünün aşırı risk alımını destekleyerek ve tutarsız para ve maliye politikalarının uygulanması gibi faktörlerle birleşerek, bankacılık sektörü bilançolarının kırılganlıklarını belirgin şekilde arttırmıştır. Bu çalışmada, ülke ekonomisinde yol açtığı büyük hasarların ve krize yol açan majör faktörlerin değerlendirilmesi açısından akademik literatürde büyük ilgi gören Türkiye 2000-01 Krizleri, asimetrik enformasyon teorisi çerçevesinde ve diğer gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde yaşanan krizlerle ilişkilendirilerek analiz edilmiş, özellikle bankacılık sektörü bilançolarında yaşanan bozulma detaylı bir şekilde incelenerek, art arda ve oldukça şiddetli bir şekilde yaşanan bankacılık ve para krizlerinin teoriyle olan tutarlılığı, ekonometrik yaklaşım yardımıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emerging market economies in which weak banking sector and ineffective regulation and supervision mechanisms dominated, financial liberalization policies leading to integration with international capital markets, contributed to economic growth in early stages. However, in the following years, mismanagement of financial liberalization process supported excessive risk taking behavior of financial sector, especially banking sector and combining with the factors such as inconsistent monetary and fiscal policies, increased the fragilities of the banking sector significantly. In this study, Turkish 2000-01 Crises, which takes special attention in terms of their results and the economic damages in academic literature, are analyzed under asymmetric information theory; vulnerabilities of the banking sector are evaluated in detail and the consistency of these severe crises with the theory is investigated by using an econometric aprroach.