Yumuşak doku ve kemik tümörlerinin benign-malign ayrımında MR spektroskopinin rolü
The role of MRS in the differentiation of benign and malignant soft tissue and bone tumors
- Tez No: 192148
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TAYFUN ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETYUMUŞAK DOKU VE KEMİK TÜMÖRLERİNİNBENİGN-MALİGN AYIRIMINDAMR SPEKTROSKOPİNİN YERİBu çalışmada, yumuşak doku veya kemik tümörlerinde 1H MRS'de (ProtonManyetik Rezonans Spektroskopi) ?kolin? saptanmasının benign ve malign dokuayırımına katkısı araştırılmıştır.Çalışmamıza 1.5 cm den büyük kemik yada yumuşak doku kitlesi olan 30 hastadahil edildi. İncelemeler lezyonun yerleşimine uygun sargı kullanılarak 1.5 Teslagücünde MR cihazı ile yapıldı. Tek voksel inceleme ile TE (Time to echo) değeri 31msn, 136 msn ve 272 msn olan üç farklı MR spektrumu elde edildi. Ölçümler en çokkontrast tutan solid kesimden elde edildi. Spektroskopik olarak üç TE değerinden enaz ikisinde kolin piki olması malignite kriteri olarak kabul edildi. MRS'nin malignlezyonları tanımasındaki duyarlılık, özgüllük ve doğruluk oranı hesaplandı. MRS vehistopatolojik sonuçlar arasındaki uyum Kappa istatistiği ile test edildi.Histopatolojik olarak 30 lezyondan 18'i (%60) malign, 12'si (%40) benign idi.Spektroskopik olarak ise 30 olgudan 15'i malign (%50), 15'i benign (%50) bulundu.30 olgudan 2'si MR spektroskopi kriterlerine göre malign olarak kabul edilmesinekarşın histopatolojik tanısı benign idi. MR spektroskopi kriterlerine göre benigndüşünülen 5 olgunun histopatolojik sonucu malign idi. MR spektroskopinin malignlezyonları tespit etmede duyarlılığı %72.2, özgüllüğü %83.3, doğruluk oranı %76.6olarak saptandı. MRS sonuçları ile histopatolojik sonuçlar karşılaştırıldığında Kappadeğeri 0.533 olarak saptandı ve aralarında iyi uyumluluk olduğu bulundu. Sonuçolarak, yumuşak doku veya kemik tümörlerinde benign-malign ayırımı yapılmasındaMRS'nin yol gösterici olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE ROLE OF MRS IN THE DIFFERENTIATION OF BENIGN AND MALIGNANTSOFT TISSUE AND BONE TUMORSIn this proton magnetic resonance spectroscopy (1H MRS) study, the value ofcholine in the discrimination of benign and malignant soft tissue and bone tumorswas investigated.The study group was consisted of thirty subjects with bone or soft tissuetumors larger than 1.5 cm in diameter. The experiments were performed in a 1.5Tesla MR scanner. Coils were selected according to specific locations. Single voxelMRS was performed for three different TE (31, 136, 272 msecs). The volume ofinterest was positioned on to the brightest enhancement. The presence of cholinpeak on at least 2 of these spectra was considered as the marker of malignancy. Thesensitivity, specifity and accuracy of the MRS in the detection of malignancydiagnosis of malignant lesions were calculated. The reproducibility of MRS andhistopathological results were tested with kappa statistics.Histopathologically, 18 (%60) of these lesions were malignant whereas 12(%40) of them were benign. With MRS, 15 (%50) of these lesions were malignantand 15 (%50) were benign. Two patients that were found to be spectroscopicallymalignant had benign histopathology. Five patients with an MRS of benign type weremalignant in histopathological examinations. MRS had a sensitivity of 72.2%, aspecificity of 83.3%, and an accuracy of 76.6% in detecting malignant bone and softtissue tumors. Interrater reliability of both techniques had a Kappa value of 0.533. Inconclusion, MRS may help in the differential diagnosis of benign and malignant softtissue and bone tumors.