Farklı frekanslarda elektromanyetik dalgaların farelerde akut pentilentetrazol nöbet modeli üzerine etkileri
Effect of electromagnetic waves in different frequencies on acute pentylenetetrazole seizure model in mice
  1. Tez No: 192221
  2. Yazar: NİLGÜN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ O. ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektromanyetik dalgaların (EMD), insanlar üzerine olan etkileri ve bunun sonucunda çeşitlihastalıklar ile olan ilişkileri araştırılmaktadır. Diğer hastalıklar ile karşılaştırıldığında EMD'lerin epilepsi nöbetleri üzerine olan etkisi henüz yeterince bilinmemektedir.Çalışmamızda, farelerde farklı frekanslardaki EMD'lere farklı sürelerde maruz kalmanın PTZile oluşturulmuş epilepsi modelinde, nöbetlerin başlama süresi, şiddeti ve nöbetler sırasındakimortalite üzerine olan etkisini, kontrol grubu ile karşılaştırarak incelemeyi amaçladık.Yapılan çalışma 180 erkek albino fare üzerinde yapıldı. Farelerin ağırlıkları 25-30 gm olup,yaşları 3-4 hafta arasındaydı.10 fareden oluşan gruplar 20 saat, 12 saat ve 2 saatlik sürelerde ve her bir sürede de 900, 700,500, 300 ve 100 MHz'lik EMD'ye maruz bırakıldı. EMD sonrası farelere PTZ 60 mg/kgdozunda İP yoldan enjekte edildi. Her bir kontrol grubuna da, bu sürelerin bitimindeelektromanyetik alan uygulanmaksızın sadece PTZ İP enjekte edildi. Farelerde oluşturulannöbetler izlenerek skorlandı. EMD oluşturulması için bir anten kullanıldı. İlk nöbet latansı venöbetlerin şiddeti üzerine, aynı sürede farklı şiddetlerde veya aynı dozda farklı sürelerdeuygulanan EMD farklı etkiler oluşturdu, ancak şiddetin veya zamanın artışı veya azalışı ileetkideki değişiklik arasında paralellik gözlenmedi.Tüm bu veriler, farklı frekanslardaki EMD'lerin akut PTZ epileptik modeli üzerine etkilerininde, farklı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of electromagnetic waves (EMW) on human beings and as a result of this, therelationship of the EMW with some diseases are being widely studied. Comparing with theother diseases, the effect of EMD on epilepsy seizures is not known enough yet.In our study; we aimed to research the effect of EMD exposure in different frequencies and indifferent time intervals on latency, severity and the mortality difference between the seizuresof PTZ epileptic model of mice by comparing with the control group.The study was made on 180 albino mice. The weight of mice was 25-30 mg and the ages werebetween 3-4 weeks.The group that consists of 10 mice were exposed to EMD by 20hour,12 hour and 2 hoursperiods and in each time period they were exposed to 900,700,500,300,100 MHz EMD. AfterEMD, PTZ was injected to the mice in 60mg/kg dose via intraperitoneal. By the way onlyPTZ İP was injected to each control group after the end of this time without elektromagneticarea exposure. The seizures that were observed on mice were observed and scored. Anantenna was used for the EMD exposure.The EMD in different frequency at the same time intervals and the EMD in different timeintervals at the same frequencies caused differnt effects on the latency and the severity of thefirst seizure But no parallellism between the effect with the increasing or the decreasingfrequency or time period was obsorved.These all data suggests taht EMD with different frequencies may have different effects onacute PTZ epileptic model.