Transfusion transmitted (TT) virusun anneden çocuğa geçişi
Mother-to-child transmission of transfusion transmitted (TT) virus
  1. Tez No: 192231
  2. Yazar: TUĞBA GEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BABÜR KALELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
TRANSFUSION TRANSM TTED (TT) V RUSUN ANNEDEN ÇOCU AGEÇ .Tu ba Gezgin.TTV, insanlardan izole edilen ilk tek iplikli çembersel DNA virusudur.Virus hayatın erken dönemlerinde alınır ve enfeksiyonun sıklı ı ya la birlikteartar. Bu virusun geçi yolu tam olarak anla ılamamı tır.Biz; gebelerde TTV enfeksiyonunun sıklı ını ve anneden bebe e geçiyolunu ara tırmayı amaçladık. Bu amaçla; 120 gebenin kan, süt, vajinalsekresyon örnekleri, do um sırasında kordon kanları ve bebekleri 3 aylıkoldu unda kan örnekleri alındı. ki gebenin serum örnekleri kontamine oldu uiçin çalı ma dı ı bırakıldı. TTV DNA'yı saptamak için PCR kullanıldı. statikselanaliz için ki-kare testi kullanıldı, p0.05).Bu bulgular; TT virusun anneden çocu a geçi inde vertikal enfeksiyonagöre horizantal enfeksiyonun daha fazla rol aldı ını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
MOTHER-TO-CHILD TRANSMISSION OF TRANSFUSIONTRANSMITTED (TT) VIRUS.Tu ba GezginTTV is the unique single stranded circular DNA virus isolated fromhumans. Virus is acquired early in life and the prevalence of infection increaseswith age. The mode of TTV transmission is unclear.We aimed to study the frequency of TTV infection in pregnant womenand the route of transmission from mother to infant. Serum, breast milk, vaginalsecretion from 120 pregnant women, the cord blood at the time of delivery andthe serum of their newborns whose ages were 3-months were collected. Theserum samples of 2 pregnant women were excluded from the study because ofcontamination. Polymerase chain reaction was performed to detect TTV DNA.Chi-square test was used for the statistical analysis, p0.05).These findings suggest that horizantal infection is more likely than verticalinfection mother - to - child transmission of TTV.