Ankilozan spondilitli hastalarda subklinik aterosklerozun morfolojik bulgularının karotisin B-mode ultrasonografisi ile değerlendirilmesi
The assesment of morphologic evidence of subclinical atherosclerosis by carotid B-mode ultrasonography in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 192244
  2. Yazar: SELMAN ÜNVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERNA GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Romatoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Rheumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ankilozan Spondilitli Hastalarda Subklinik Aterosklerozun MorfolojikBulgularının Karotisin B-mode Ultrasonografisi ile DeğerlendirilmesiSelman ÜnverdiÖZETÇalışmamızda Ocak 2005 ve Mayıs 2006 arasında romatoloji polikliniğine başvuran26 (16 erkek + 10 kadın) ankilozan spondilit tanılı hasta ve genel dahiliye polikliniğinebaşvuran 20 (12 erkek + 8 kadın) sağlıklı birey alındı. Bu hastaların laboratuar parametreleriretrospektif olarak kaydedildi. Alanında uzman radyolog tarafından karotis B-mode USyapılarak hastalarda ve kontrol grubunda aterosklerozun morfolojik bulguları tarandı.Ankilozan spondilit tanısı almış olan hastaların, o güne kadar tutulan kayıtlarındaekstra-artiküler tutulum lehine herhangi bir öykü ya da bunu düşündürür bulguları yoktu.Hastaların 26/26'sı (%100) NSAİ ilaç, 25/26'sı (%96,2) salazopyrin, 5/26'sı (%19,2)metotreksat kullanırken hiçbiri etanersept veya steroid kullanmamıştı.Karotis B-mode US ile ankilozan spondilitli hastalarda, aterosklerotik hastalığınmorfolojik bulguları olarak değerlendirilen aterosklerotik plak sıklığı 5/26 (%19,2) kontrolgrubuna göre (0/20) artmış bulundu (p=0,038) Ortalama, sağ ve sol karotis IMK, kontrolgrubuna oranla yüksek saptandı (p < 0,001).Ankilozan spondilit hastalarında, kontrol grubuna kıyasla inflamasyonun laboratuarbulguları olan ESH ve CRP düzeyi daha yüksek idi (p < 0,001 ve p=0,039). AS'li hastalarınIMK'ları, yaş, LDL ve Schöber testi sonuçlarıyla korele bulundu, bunun dışındaki verilerleherhangi bir ilişki saptanamadı.Hasta sayısının az olması nedeniyle IMK'nın hastalık aktivite bulguları ilekorelasyonunun yeterince değerlendirilememesi daha büyük ölçekli çalışmaları gereklikılmaktadır. Hasta sayısının daha fazla olduğu bir çalışmayla, AS'in klinik ve laboratuarparametreleri, hastalık aktivite indeksleri ve radyolojik aktivite indeksleri ile karotis IMKarasındaki ilişki daha anlamlı bir biçimde ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
The Assesment of Morphologic Evidence of Subclinical Atherosclerosis by CarotidB-mode Ultrasonography in Patients with Ankylosing Spondylitis.Selman Unverdi.SUMMARYThis study was conducted between January 2005 and May 2006. The 26 patients (16male and 10 female) were selected from rheumatology department and 20 healthy controls (12male and 8 female) were selected from internl medicine outpatient clinic. The laboratoryparameters of all subjects were detected retrospectively from database of hospital. CarotidIMT of the subjects were measured by a single experienced examiner and morphologicevidence of atherosclerosis were assesed in all subjects.The data of AS patients didn?t include a history of extra-articular manifastations. 26(100 %) were on NSAID treatment, 25 (96,2 %) patients on salazopyrin, and five (19,2 %)patients were on methotrexate. Patients had never used etanercept and/or steroid treatment.The overall prevalence of carotid atherosclerotic plaques was higher among the ASpatients than the healthy controls [prevalence of plaques were 19,2 % (5/26) in AS patientsand 0 % ( 0/20) in healthy controls, P=0.038].