Bilateral abdüktör vokal kord paralizili hastalarda endoskopik posterior kordotomi sonuçları
  1. Tez No: 192485
  2. Yazar: SALİH BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKÜ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETBu çalışmada, Ocak 1997- Mart 2006 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi KBBAnabilim Dalı'nda endoskopik posterior kordotomi yapılan bilateral abdüktör vokal kordparalizili hastaların tedavi sonuçlarını araştırmak amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen 40 hastadaen sık rastlanan etiyolojik nedenin tiroidektomi (% 87.5) olduğu görüldü. Hastaların 33 tanesindekarbondioksit lazer, 7 tanesinde ise soğuk teknik kullanılarak kordotomi yapıldı. Bilateralkordotomi 2 hastada gerekirken, 38 hastaya unilateral kordotomi ile yeterli havayolu açıklığısağlandı. Tek basamakta başarı oranı % 87.5 olarak hesaplandı. Sadece 5 hastaya (% 12.5)revizyon ameliyatı yapıldı. Operasyon süresi 15-40 dakika (ortalama 25 dakika) arasındadeğişmekte idi.vPostoperatif dönemde hastalar subjektif ve objektif olarak değerlendirildi. Subjektifdeğerlendirmede 23 hastanın postoperatif egzersiz toleransı iyi (% 57.5), 17 hastanın ise çok iyi(% 42.5) olarak değerlendirildi.Postoperatif dönemde solunum ve ses değişiklikleri 26 hastada objektif olarak incelendi.Solunum fonksiyonunun değerlendirilmesinde ekspiratuvar tepe akımı (PEF) değerlerikarşılaştırıldı. Endoskopik posterior kordotomi ameliyatından sonra PEF değerlerinde istatikselolarak anlamlı bir artış görüldü (p= 0.004).Ses kalitesindeki değişmenin incelenmesinde; maksimum fonasyon zamanı (MFZ), S/Z oranı,frekans pertürbasyonu (jitter) ve amplitüd pertürbasyonu (shimmer) değerleri karşılaştırıldı.Preoperatif ve postoperatif dönemde; MFZ (p< 0.001), S/Z oranı (p< 0.001), jitter (p= 0.001) veshimmer (p= 0.019) değerlerinde anlamlı farklılık görüldü. Ses kalitesinde istatiksel olarakanlamlı bir azalma vardı ancak mevcut sesin yeterli olduğu ve yaşantılarında bir problem teşkiletmediği gözlendi.Sonuç olarak endoskopik posterior kordotominin güvenilir, etkin, uygulaması kolay ve uzunzaman almayan bir cerrahi yöntem olarak bilateral abdüktör vokal kord paralizisindeönerilebilecek bir cerrahi teknik olduğu kanısına varıldı.ANAHTAR KELİMELER: Vokal kord paralizisi, posterior kordotomi, lazer cerrahisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study we investigated the patients with abductor vocal cord paralysis who had endoscopicposterior cordotomy operation between January 1997 and March 2006 years in ENT Departmentof Çukurova University Medicine Faculty. We found that the major cause in theese 40 patientswas thyroidectomy operation (% 87.5). 33 patients had carbondioxide laser cordotomy and 7patients had cold technique cordotomy. We madevibilateral cordotomy only two patients, the other 38 patients had unilateral cordotomy. İn firstintervention the success ratio is % 87.5. Only 5 patients (% 12.5) need revision operation. Theoperation time was changed 15 to 40 minutes, the mean time was 25 minutes.In postoperative period we assessed the patients both subjective and objective. İn subjectiveassessment we found that 23 patients postoperative exercise tolerance were good (% 57.5), 17patients postoperative exercise tolerance were very good (% 42.5).In postoperative period the change of respiration and voice investigated objectively in 26patients. We used PEF value for assessment of respiration function. We found that PEF (peakexpiratuar flow) value after endoscopic posterior cordotomy operation was increased istatisticallymeaningful (p = 0.004).We examined voice quality by maximum fonation time (MFT), S/Z ratio, perturbation offrequency (jitter) and perturbation of amplitude (shimmer).