Türkiye Erkekler Voleybol 1.Ligi 2012-2013 sezonunda yer alan bazı takımların lig ve Avrupa kupa maçlarındaki teknik analizlerinin karşılaştırılması
The Turkish Men's Volleyball 1. League 2012-2013 season, some teams in the league and European cup match in comparison of technical analysis
  1. Tez No: 399157
  2. Yazar: SEMA ATILMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Türkiye Erkekler Voleybol 1. Liginde mücadele Eden 3 takımın (Fenerbahçe, Halkbank, Arkas) Türkiye ve Avrupa Kupa Maçlarındaki oyun ve hücum kurgularının farklılıklara sahip olup olmadıklarını ve hangi kurgunun daha başarılı olduğunu saptamak için yapılmıştır.Takımların Türkiye ve Avrupa Ligi Kupa maçlarında oynadıkları 36 karşılaşmanın müsabaka analiz raporları, Türkiye Voleybol Federasyonu' ndan (TVF) alınmıştır. Takımlar hakkında genel bilgiler, Türkiye Voleybol Federasyonu' nun resmi internet sitesinden elde edilmiştir. Takımların Türkiye ve Avrupa Ligi kupa maçlarının maç cd leri ve istatistik sonuçları takımların istatistik antrenörlerinden alınıp elde edilen sonuçların doğruluğu kontrol edilmiştir. 4, 2, 3, 6 ve 1 numaralı bölgelerden hücum, blok, servis, plase, servis karşılama ve defans değerlerinin '' Microsoft Excel '' programında ortalamaları alınarak grafik haline getirilmiştir. '' Data Volley 2007 Professional 3.4.0 '' programında, müsabaka anında elde edilen değerlerle oluşturulan müsabaka analiz raporlarındaki veriler kullanılarak her değişken için takımlara ait ortalamalar bulunmuştur. Bulunan bu ortalamaların '' SPSS 21 '' programında ''Chi Square'' testi uygulanarak teknik ve başarının birbiri ile olan ilişkilerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's first Men's Volleyball league, three teams competing in the (Fenerbahce, Halkbank, Arkas) turkey and the European Cup match in the game and attack scenarios can be different whether they are fiction and which are more successful has been done to fix that. Teams of turkey and the European League Cup match played in thirty-six of the match competition analysis reports, Turkey Volleyball Federation from (TVF). Teams general information about Turkey Volleyball Federation' s were obtained from the official website. Teams of turkey and the European League cup match of the mac cds and statistical results statistical teams coaches were taken from the results obtained were checked for accuracy. 4, 2, 3, 6 and number 1 on one attack, block, service, place, reception, and the defence of the values of the ' Microsoft Excel ' program by taking the average graphics. '' Data Volley 2007 Professional 3.4.0 program, the main competition with the values obtained in the created competition analysis reports, data for each variable using the team's averages. This average of the ' SPSS 21 ' program in the 'Chi Square' test by applying technical success and their relationship with each other, regardless of.