Libyalı kadınlarda polikistik over sendromunda galektin-3, enflamatuar mediyatörler ve insülin direnci arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the association between the galectin-3, inflammatory mediators, and insulin resistance in polycystic ovarian syndrome among libyan women
- Tez No: 921423
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Polikistik over sendromu (POCS) üreme çağındaki kadınlarda gelişebilir. Obezite, genetik, yaşam tarzı ve çevre POCS'yi tetikleyebilir. Hiperandrojenizm ve insülin direnci (IR) PKOS'un ana hormonal anormallikleridir. Galektin-3 insülin direnci ile bağlantılıdır ve erken diyabet ve prediyabet tanısı için bir biyobelirteç olabilir. Gal-3 aynı zamanda monosit salınımlı bir kemotaktik faktör ve bir hücre sağkalım ve proliferasyon düzenleyicisidir. Bu vaka-kontrol çalışmasında 170 kadın iki gruba ayrılmıştır: PKOS'lu 85 kadın ve PKOS'lu olmayan aynı yaştaki 85 kadın ve kontrol olarak hizmet edecek sağlıklı bir durum. Bu çalışmadaki birincil belirteçler (insan Galektin-3, interlökin-6, C-reaktif protein ve insülin) ELISA tekniği kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca FBS, HbA1c, HOMA-IR ve VKİ de değerlendirilmiştir. Galectin-3, Interleukin-6, C-reaktif protein, insülin, FBS, HbA1c, HOMA-IR ve BMI sonuçları, sağlıklı kişilere kıyasla hastalarda belirgin bir artış gösterdi ve bu da p-değeri (
Özet (Çeviri)
Polycystic ovarian syndrome (POCS) can develop in women of reproductive age. Obesity, genetics, lifestyle, and environment may induce POCS. Hyperandrogenism and insulin resistance (IR) are the main hormonal abnormalities of PCOS. Galectin-3 is linked to insulin resistance and may be a biomarker for early diabetes and prediabetes diagnosis. Gal-3 is also a monocyte-released chemotactic factor and a cell survival and proliferation regulator. This case-control study included 170 women divided into two groups: 85 females with PCOS and 85 females of the same age without PCOS and in a healthy state to serve as controls. The primary markers in this study (human Galectin-3, interleukin-6, C-reactive protein, and insulin) were measured using the ELISA technique. In addition, the FBS, HbA1c, HOMA-IR and BMI were evaluated. The results of Galectin-3, Interleukin-6, C-reactive protein, insulin, FBS, HbA1c, HOMA IR, and BMI showed an apparent increase in patients compared to healthy people, which resulted in a significant difference with a p-value (