Bazı yeni 5-metil-2-benzoksazolinon türevlerinin sentezi ve analjezik-antiinflamatuvar aktivitelerinin arastırılması
Synthesis of some new 5-methyl-2-benzoxazolinone derivatives and investigation on their analgesic-antiinflammatory activities
  1. Tez No: 192595
  2. Yazar: UMUT SALGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bazı Yeni 5-Metil-2-Benzoksazolinon Türevlerinin Sentezi veAnaljezik-Antiinflamatuvar Aktivitelerinin Araştırılması, HacettepeÜniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Kimya Programı YüksekLisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmada 2-(5-metil-2-benzoksazolinon-3-il)asetilhidrazin, 1-[2-(5-metil-2-benzoksazolinon-3-il)asetil]-4-sübstitüetiyosemikar-bazit, 3-[(5-metil-2-benzoksazolinon-3-il)metil]-4-sübstitüe-1H-1,2,4-triazol-5(4H)-tiyon, 2-sübstitüeamino-5-[(5-metil-2-benzoksazolinon-3-il)metil]-1,3,4-tiyadiazol,2-[2-(5-metil-2-benzoksazolinon-3-il)asetil]-4-sübstitüebenzilidenhidrazin yapısındaonyedi bileşiğin sentezi yapılmış ve bu bileşiklerin analjezik, antiinflamatuvar, ülseryapıcı, serbest radikal yakalayıcı ve antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Bileşiklerinsentezine 4-metil-2-aminofenolden hareketle başlanmış ve üre ile reaksiyonu sonucu5-metil-2-benzoksazolinon elde edilmiştir. Bu bileşiğin alkali ortamda etilkloroasetat ile tepkimesinden elde edilen ester türevi, takiben hidrazin hidrat ilereaksiyona sokulduğunda 2-(5-metil-2-benzoksazolinon-3-il)asetilhidrazine (Bileşik1) ulaşılmıştır. Bileşik 1'in izotiyosiyanatlar ile ısıtılmasıyla hazırlanan 1-[2-(5-metil-2-benzoksazolinon-3-il)asetil]-4-sübstitüetiyosemikarbazit türevleri (Bileşik 2,3, 4, 5), alkali ortamda siklize edildiğinde 1,2,4-triazol-5(4H)-tiyon türevleri (Bileşik6, 7, 8, 9) ve ortofosforik asitle siklizasyonları sonucu ise 1,3,4-tiyadiazol türevleri(Bileşik 10, 11, 12) elde edilmiştir. Diğer taraftan Bileşik 1'in, sübstitüeben-zaldehitler ile ısıtılması sonucu benzilidenhidrazin yapısındaki türevler (Bileşik 13,14, 15, 16, 17) kazanılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin fiziksel özellikleri saptanmış,yapıları spektral verileri (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi, X-ışınları) ile ve elementel analizleri ile kanıtlanmıştır. Yapılan tüm aktivite testlerisonuçlarına göre Bileşik 9'un en etkili türev olduğu görülmüş ve ileri testleraçısından umut vaat edici olacağı düşünülmüştür.Anahtar kelimeler : Tiyosemikarbazit, 1,2,4-triazol-5-tiyon, 1,3,4-tiyadiazol,sübstitüe benzilidenhidrazin, analjezik-antiinflamatuvar aktivite
Özet (Çeviri)
Synthesis of Some New 5-Methyl-2-Benzoxazolinone Derivatives andInvestigation on Their Analgesic-Antiinflammatory Activities, HacettepeUniversity Health Sciences Institute MS Thesis in Pharmaceutical Chemistry,Ankara, 2006. In stis study, seventeen compounds which structured as 2-(5-methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)acetylhydrazine, 1-[2-(5-methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)acetyl]-4-substitutedthiosemicarbazide, 3-[(5-methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)methyl]-4-substituted-1H-1,2,4-triazole-5(4H)-thione, 2-substitutedamino-5-[(5-methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)methyl]-1,3,4-thiadiazole, 2-[2-(5-methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)acetyl]-4-substitutedbenzylidenehydrazine derivatives weresynthesized and screened for their analgesic-antiinflammatory, free radical scavengerand antimicrobial activities. 5-Methyl-2-benzoxazolinone obtained from 4-methyl-2-aminophenol and urea was utilized as starting material. Ethyl 2-(5-methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)acetate was prepared by reacting 5-methyl-2-benzoxazolinonewith ethyl chloroacetate in alkaline media. After this, it was reacted with hydrazinehydrate and obtained 2-(5-methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)acetylhidrazine(Compound 1). 1-[2-(5-Methyl-2-benzoxazolinone-3-yl)acetyl-4-substitutedthio-semicarbazide derivatives (Compounds 2, 3, 4, 5) were prepared by heatingCompound 1 and isothiocyanate derivatives then cyclized to corresponding 1,2,4-triazole-5-thione derivatives (Compounds 6, 7, 8, 9) in alkaline media and 1,3,4-thiadiazole derivatives (Compounds 10, 11, 12) in orthophosphoric acid. In additionto these, when Compound 1 was heated with substitutedbenzaldehydes,benzylidenhydrazine derivatives (Compounds 13, 14, 15, 16, 17) were synthesized.The physical properties were determined. Their structures have been elucidated by1 13spectral methods (UV, IR, H-NMR, C-NMR, mass, X-ray) and elementalanalyses. According to the results of all activity tests which have been performed,Compound 9 is observed to be the most efficient derivative and also considered tobe prospective for the advanced tests.Key Words : Thiosemicarbazide, 1,2,4-triazol-5-thione, 1,3,4-thiadiazole,benzylidenhydrazine, analgesic-antiinflamatory activity.