Parkison hastalığı'nda denge ölçeklerinin karşılaştırılması
Comparison of balance scales in parkinson's disease
- Tez No: 192597
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE SAADET OTMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZETGüçlü Gündüz A., Parkinson Hastalığı'nda Denge ÖlçeklerininKarşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü FizikTedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2006. ParkinsonHastalığı'nda (PH) dengenin değerlendirmesinde kapsamlı bilgi veren, güvenilir vegeçerli değerlendirmeleri belirlemek amacıyla planlanan çalışmamız, HacettepeÜniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Nörolojik RehabilitasyonÜnitesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya düşme hikayesi olan ve olmayan 30 idiopatikParkinson hastası ile benzer yaştaki 15 sağlıklı olgu alınmıştır. Çalışmaya alınanolgular, yedi gün ara ile Birleştirilmiş Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği(BPHDÖ) motor değerlendirme bölümü, Modifiye Hoehn ve Yahr Ölçeği (MHYÖ),Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Tinetti Performansa Dayalı Denge ve Yürüme Ölçeği(TPDDYÖ), klinik denge ve fonksiyonel mobilite testleri [statik ayakta durmatestleri, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), 10m. yürüme testi] ile değerlendirilmişlerdir. Olgular ikinci değerlendirmeden sonra ikiay ev programı verilerek takip edilmiş, ikinci ayın sonunda 7 gün ara ile tekrardeğerlendirilmişlerdir. Değerlendirmeler sonucunda BDÖ'in test-tekrar testanalizinde en yüksek güvenirliğe sahip ve BPHDÖ motor değerlendirme bölümü veMHYÖ ile en yüksek ilişki gösteren değerlendirme olduğu bulunmuştur. BDÖ'ninev programı ve ?off-on? dönemlerinde dengede ortaya çıkan değişikliklere hassas birölçek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGüçlü Gündüz A., Comparison of Balance Scales in Parkinson?s Disease.Hacettepe University, Institute of Health Sciences, PhD. Thesis in PhysicalTherapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2006. Our study planned in theaim of to find out comprehensive, valid and reliable methods to evaluate balance inpatients with Parkinson?s disease (PD), was conducted in NeurologicalRehabilitation Unit of Hacettepe University, School of Physical Therapy andRehabilitation. Thirty PD patients with and without a history of falling, and 15 age-matched healthy controls were included in the study. The patients were evaluatedtwice at seven days interval using the following tests; motor part of UnifiedParkinson?s Disease Rating Scale (UPDRS), Modified Hoehn and Yahr Scale(MHYS), Berg Balance Scale (BBS), Tinetti Performance Oriented Balance and GaitScale (TPOBGS), and clinical balance and mobility tests (statical standing tests,Timed Up and Go Test (TUGT), Functional Reach Test (FRT) and 10 m. walk test).After the second evaluation, a home rehabilitation program was given to the patientsfor two months, and at the end of two months, the patients were re-evaluated twice atseven days interval. The evaluations revealed that BBS, which had the highestcorrelation with UPDRS and MHYS, was the most reliable test according to the test-retest analysis. It was seen that BBS was a sensitive test for changes in balance,which occurred during home programs (program) and on-off periods.