Stress üriner inkontinansın transperineal ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of urinary stress incontinence by transperineal ultrasonography
- Tez No: 192656
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM KIRIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
1. ÖZETBu çalışmada, stress üriner inkontinansın değerlendirilmesinde transperinealultrasonografik görüntülemenin rolünü araştırmak amaçlandı.Çalışmaya Mart 2004-Temmuz 2004 tarihleri arasında, Fırat Üniversitesi TıpFakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Üroloji Departmalarına başvuran 60kadın dahil edildi. Çalışmaya dahil olan kadınların 42'sinde, üriner inkontinansöyküsü mevcut olup, Marshall-Marchetti ve Bonney testleri pozitifti ve çalışmagrubunu oluşturdu. Diğer 18 kadında ise inkontinans öyküsü yoktu ve kontrolgrubunu oluşturdu. Çalışma grubundaki 42 kadının 20'si premenapozal, 22'sipostmenapozal dönemdeydi. Postmenapozal dönemdeki 22 kadından 10'u hormonreplasman tedavisi (HRT) alıyorken, 12'si HRT almıyordu.B-mode ve power Doppler ultrasonografi incelemeleri perineal yolla istirahatve valsalva manevraları esnasında yapıldı. Kadınların tümünde, simfizis pubisinposterior köşesi referans noktası olarak kabul edilip Dy ve Dx mesafeleri, PUVA,mesane boynu genişliği ve üretral genişlik istirahat-valsalva manevraları esnasındave supin-erekt pozisyonlarda ölçüldü.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTEVALUATION OF URINARY STRESS INCONTINENCE BYTRANSPERINEAL ULTRASONOGRAPHYOur aim was to investigate the role of perineal ultrasonographic imaging inthe evaluation of stress incontinence.The study included between March 2004 and July 2004, 60 women admittedto the Obstetric and Gynecology and Urology Departments of the Medical Faculty,Fırat University. 42 women with urinary stress incontinence history and with positiveMarshall-Marchetti and Bonney tests constituted the incontinent group (study group),and 18 women with no urinary incontinence history the control group(control group).Of these 42 incontinent women were 20 premenopausal stage, 22postmenopausal stage. Of these 22 postmenapousal women were received hormonereplacement theraphy (HRT) (n:10) and not received HRT (n:12).Real time and power Doppler Ultrasonography examinations were performedhave been used perineally during both resting and straining. In 60 women the byusing the posterior edge of the symphysis pubis as reference point, distance Dy andDx, PUVA, bladder neck diameter, urethral diameter were measured during supin-erect position and resting-straining maneuver.