Beslenmenin osteoporozdan korunma ve tedavi ile ilişkisi
Connection of nutrition with prevention and treatment of osteoporosis
  1. Tez No: 192666
  2. Yazar: FATMA AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETSELÇUK ÜN VERS TESSAĞLIK B L MLER ENST TÜSÜBES N H JYEN VE TEKNOLOJ S ANAB L M DALIYÜKSEK L SANS TEZ /KONYA 2006Fatma AKKAYABeslenmenin Osteoporozdan Korunma ve Tedavi ile lişkisiBu çalışma stanbul, Denizli, Antalya illerinde osteoporoz tanısı konulmuş 128 kadınhasta üzerinde yapıldı. Yapılan çalışmada hastalara diyet alışkanlıklarını etkileyen nedenlerleilgili sorular soruldu.Çalışma sonucunda diyeti etkileyen faktörlerin başında; BK , hastaların meslekleri,daha önce kırık olgusu olup olmadığı, genetik faktörler, süt ve süt ürünleri kullanıpkullanmadıkları, dengeli beslenme ,ekonomik durumu, eğitim durumu, alkol- sigaraalışkanlıkları, kola ve kafein içeçcklerinin kullanımı, şeker kullanımı,tuz kullanımı,proteindenzengin gıdaların kullanımı, meyve ve sebze kullanımı,osteoporozdan başka görülenrahatsızlıklar beslenmeyi etkileyen başlıca faktörler olduğu saptanmıştır.Osteoporozda beslenme alışkanlıkları tedavinin temelini oluştursa da korun,mada veönlem alınmada daha etkilidir. Önemli olan osteoporoz olguları ortaya çıkmadan bu hastalığınönlemlenmesidir. Bir halk sağlığı sorunu olarak vatandaşların, özellikle gelir düzeyi düşük,eğitim düzeyi düşük bireylerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bunun içinde sağlık veeğitim sektörüne büyük görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYConnection of Nutrition with Prevention and Treatment of OsteoporosisThis study was conducted over 128 female patients with the diagnosis of osteoporosisin stanbul, Denizli and Antalya. The patients were questioned about the factors whichinfluence their dietary habits.At the end of the study, it was found out that BMI, the history of a previous facture,genetic factors, dairy products and milk consumption habits, balanced diet, economical status,educational level, drinking alcohol and smoking, consumption of coke and caffein containingbeverages, salt intake, sugar intake, protein-rich food intake, eating vegatables and fruits anddieases other than osteoporosis were the main factors which influenced dietary habits.Although dietary habits are mainstay of treament in osteoporosis, they are moreimportant in terms of prevention. It? s more important to prevent this diease before it emerges.As a public health issue, the citiens, especially people from the lower socioeconomic grouphave to be educated. Health and education instuties have a serious responsibility in achievingthis aim.