Serum testosteron düzeyi, vücut kitle indeksi ve diabetes mellitus ile prostat kanseri arasındaki ilişki.
The relationship between prostate cancer and serum testosterone levels, body mass index and diabetes mellitus.
- Tez No: 193077
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT AKDUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ivÖZETAltan, H. K, Serum testosteron düzeyi, vücut kitle indeksi ve diabetes mellitusile prostat kanseri arasındaki ilişki, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi TıpFakültesi, Üroloji Tezi. Zonguldak, 2006Metastatik prostat kanserinde androjen ablasyon tedavisinin prostat kanserinigeriletmesi, hayvan deneylerinde yüksek doz testosteron verilmesiyle oluşturulanprostat kanseri varlığı ve konjenital 5α redüktaz eksikliğinde prostat kanserigelişmemesi, androjenlerin prostat kanserine etkisini gösteren kanıtlar olarakverilebilir. Ancak günümüzde hem prostat kanseri gelişme riski hem de varolanprostat kanserinin klinik parametreleri ile serum androjenleri arasındaki ilişkibilinmezliğini korumaktadır. Yine obezite ve Diabetes Mellitus'un prostat kanseririski üzerine olası etkileri bilinmemektedir.Çalışmamızın amacı obezite ve Diabetes Mellitus'un olası etkileri ile birlikte, serumtestosteron ve serbest testosteron düzeylerinin prostat kanseri ile ilişkisininincelenmesidir.Bu amaçla Üroloji polikliniğine başvuran serum PSA değeri 4ng/ml üzerinde olanve/veya rektal muayenede nodül veya sertlik tespit edilen 124 hasta çalışmaya dahiledildi. Tüm hastalara TRUSG eşliğinde prostat biyopsisi uygulandı. Elli üç olgudaadenokanser, 71 olguda BPH tespit edildi. Her iki grup yaş, PSA, s/tPSA oranı,PRM, serum testosteron ve serbest testosteron düzeyleri ile birlikte, VK değeri vetip2 Diabetes Mellitus sıklığı açısından karşılaştırıldı.Serbest testosteron düzeyleri adenokanser grubunda BPH grubuna göre anlamlıolarak düşük idi. Bu anlamlılığın, 60-69yaş arası grupta, serum PSA düzeyi 4-20ng/ml olan bireylerde, s/t PSA eşik değeri 0.15 ve 0.25'in altında olan olgularda,normal kiloya sahip olgularda (VK 25
Özet (Çeviri)
vABSTRACTAltan, H.K., The relationship between prostate cancer and serum testosteronelevels, Body Mass Index and Diabetes mellitus. University of ZonguldakKaraelmas Faculty of Medicine, Thesis in Urology. Zonguldak, 2006Regression of prostate cancer by using androgen ablation therapy in metastaticprostate cancer, composing prostat cancer in animal trials by exposing them to highdose of testosterone and nonexistence of prostate cancer in case of congenital 5-άreductase deficiency might be considered as effect of androgens on prostate cancer.However, currently the relationship between serum androgens and both risk fordevelopment of prostate cancer and clinical parameters of existent prostate cancer isstill unknown. Furthermore, possible effect of Diabetes mellitus and obesity on riskfor prostate cancer is still unknown.The aim of our study to examine the relationship between prostate cancer and serumtestosterone and free testosterone levels as well as possible effects of obesity andDiabetes mellitus.For this purpose,124 patients who had serum PSA levels 4.0 ng/ml or more and/orwith nodules or stiffness in prostate gland are included in the study. All patientsunderwent TRUS prostate biopsies. Prostate adenocancer and BPH were detected in53 and 71 cases, respectively. Both groups were compared for age, PSA levels, f/tPSA ratio, DRE, serum testosterone and free testosterone levels as well as BMI andfrequency of Diabetes mellitus type II.Free testosterone levels were significantly lower in prostate adenocancer groupcompared to BPH group. These findings were found similar in 60-69 age group,cases with PSA levels between 4 to 20 ng/ml, cases in which f/t PSA threshold werelower than 0.15 and 0.25, patients with normal BMI (25