Hafif astımlı çocuklarda havayolu inflamasyonunun uyarılmış balgam yöntemiyle incelenmesi
Assesment of airway inflammation of mild asthmatic children using sputum induction
  1. Tez No: 193229
  2. Yazar: MÜGE TOYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETAstım çocukluk çağında sıklığı giderek artan kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Astımtedavisinin en önemli parçası olan antiinflamatuvar tedavi, yakınma şiddeti ve solunumfonksiyonlarını kriter alan bir şiddet sınıflamasına göre uygulanmaktadır. Astımlı çocuklarınönemli bir kısmını oluşturan ve yakınma sıklığına göre `intermittan' astımlı olarakdeğerlendirilen hastalar, yalnız bronkodilatör ilaçlarla tedavi edilmekte, persistan hastalardanfarklı olarak bu gruba düzenli antiinflamatuvar tedavi önerilmemektedir. Ancak son yıllardayapılan çalışmalar hastaların yakınmaları ve solunum fonksiyonlarının altta yatan havayoluinflamasyonunu her zaman yansıtmadığını göstermiştir. Bu çalışmada, intermittan astımlıçocuklarla, tedavinin bir üst basamağında yer alan hafif persistan astımlı çocuklardakihavayolu inflamasyonunun karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çocuklarda araştırma amaçlı biyopsi ve BAL almak etik olmadığı için, çalışmamızdahavayolu inflamasyonunun en iyi göstergesi olan uyarılmış balgam örneklerindenyararlanılmıştır. Ondokuz intermittan, 18 hafif persistan ve 13 kontrol olgusundan alınanbalgam örnekleri incelenmiştir. ntermittan ve hafif persistan grupta balgam eozinofil venötrofil yüzdelerinin kontrol grubundan yüksek olduğu görülmüştür. ki grup arasındaeozinofil dağılımları açısından fark olmadığı halde, hafif persistan grupta balgam nötrofilyüzdeleri intermittan gruptan daha yüksek bulunmuştur. Buna ek olarak tüm astımlıhastalarda balgam nötrofil yüzdesinin yakınma şiddeti ve yakınmalı gün sayısıyla bağıntılıolduğu saptanmıştır.Astımda tedavi kararları verilirken, yakınmalar ve solunum fonksiyonlarınındeğerlendirilmesi altta yatan eozinofilik inflamasyon hakkında yeterli bilgi verememektedir.Bu nedenle tedavi ve izlemde bu kriterlerin yanı sıra havayolu inflamasyonu da dikkatealınmalıdır. Hafif astımlı çocuklarda eozinofillerin yanı sıra, nötrofillerin de önemli bir yerivar gibi görünmektedir. Nötrofillerin astım patogenezindeki yerinin daha iyi anlaşılması, yeniizlem ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAsthma is a chronic inflammatory disease of childhood incidence of which isincreasing worldwide. Treatment is decided according to disease severity determined bysymptoms and pulmonary function tests (PFT). Asthmatic children who are classified as`intermittent? asthmatics are treated only with inhaled bronchodilators as needed. The onlydifference between this group and `mild persistent? asthmatic children who are one stagehigher in the treatment scale is the frequency of symptoms. Daily antiinflammatory treatmentis recommended for this group of cihldren but not for intermittent asthmatics. However recentstudies revealed that symptom frequency and PFT are not always correlated with underlyingairway inflammation which is the target of antiinflammatory treatment. The aim of this studyis to compare the airway inflammation of children with intermittent and mild persistentasthma.As using biopsy and bronchoalveolar lavage technics for research is not ethicespecially for children, we used sputum induction which is the best marker of airwayinflammation. Nineteen intermittent, 18 mild persistent and 13 control subjects are assesed forthe study. Sputum eosinophil and neotrophil percent was higher in the astmatic group thancontrol subjects. Eosinophil content was not different between intermittent and mild persistentasthmatics but neutrophil percent was higher in the latter group. In adittion to this, neutrophilpercent was positively correlated with symptom severity and the number of days withsymptoms.Symptom frequency and PFT are not correlated with underlying eosinophilic airwayinflammation thus assesment of airway inflammation should be a part of asthma management.Besides eosinophils, neutrophils seem to be an important part of airway inflammation inasthma. Better understanding of the role of these cells in the pathogenesis can help theimprovement of asthma management.