Valproik aside bağlı diş eti hiperplazisinin etyopatogenezinde total antioksidan kapasitenin ve bazı sitokinlerin rolünün araştırılması
- Tez No: 193468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETEpilepsi, çocuklarda sık görülen kronik nörolojik hastalıklardan biridir. Valproikasit (VPA) epileptik çocukların tedavisinde yaygın olarak kullanılan antiepileptik birilaçtır. Birçok yan etkisi yanında diş eti hiperplazisi de yapabilir. Diş eti hiperplazisi,hücrelerin sayısındaki artışa bağlı diş etinin genişlemesidir.Radikaller, dış orbitallerinde paylaşılmamış elektron içeren, kısa ömürlü,kararsız, molekül ağırlığı düşük ve çok etkin moleküller olarak tanımlanır. Reaktifoksijen türevlerinin vücutta meydana getirdiği hasarları önlemek üzere vücutta görevyapan savunma sistemlerine ise antioksidan savunma sistemleri adı verilir.İlaca bağlı diş eti hiperplazisinde bazı sitokin ve büyüme faktörleri seviyelerindeartış olduğunu gösteren çalışmalar mevcut olmakla beraber literatürde totalantioksidanların (TAS) diş eti hiperplazisinde rolünü araştıran çalışma yoktu. Yine VPA'ya bağlı diş eti hiperplazisi patogenezinde TAS ve sitokinlerin rolünü gösteren birçalışmaya rastlayamadık. Bu bilgilerden yola çıkarak epileptik çocuklarda VPA' ya bağlıgelişen diş eti hiperplazisi etyopatogenezinde TAS'ın ve bazı sitokinlerin rolünüaraştırmak istedik. Bu çalışmada, VPA kullanan epilepsi hastalarında gelişen diş etihiperplazisinde, TAS, interlökin (IL)-6 ve IL-8'in rolü araştırıldı. Çalışma 4-15 yaşlarıarasında VPA ile monoterapi alan 52 epilepsi hastası ile yeni tanı alan ve antiepileptiktedavi almamış 23 epilepsi hastası üzerinde yürütüldü. Serum ve tükürükte TAS, IL-6ve 8 düzeyleri Enzyme Linked-Immuno-Sorbent Assay (ELİSA) ile tespit edildi.Serum TAS düzeyi VPA' ya bağlı diş eti hiperplazili grupta (2.63±0.94 mmol/L)ve hiperplazisiz grupta (2.45±0.56 mmol/L) ile kontrol grubuna (1.73±0.60 mmol/L) göreyüksek bulundu (p0.05). Tükürük TAS düzeyi, ilaç kullanan hiperplazisiz grupta (0.42±0.25mmol/L) ile hiperplazili grupta (0.35±0.22 mmol/L) ve kontrol grubunda (0.42±0.22mmol/L) ile farklı değildi (p>0.05).Serum IL-6 düzeyi, VPA alan hiperplazili (27.39±11.30 pg/mL) ve hiperplazisizgrup (32.55±6.31 pg/mL) ve serum IL-8 düzeyleri hiperplazili (38.78±26.75 pg/mL) vehiperplazisiz grupta (34.68±13.85 pg/mL) ile kontrol grubundan (9.08±5.80 &10.95±7.74 pg/mL) daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEpilepsy is a chronic neurologic disorder commonly seen in the children.Valproic acid (VPA) is an antiepileptic drug commonly used in the treatment of epilepticchildren. In addition to the many side effects of VPA, it may also cause gingivalhyperplasia. Gingival hyperplasia is gingival enlargement due to the increase in thenumber of cell.Radicals are defined as very effective molecules which are low molecularweight, short life-spanned molecules and include an unpaired electron in outer orbitals.Antioxidant defensive systems refer to the defensive systems preventing the damageof reactive oxygen species in the body.Although there are a lot of studies revealing an increase in the levels of growthfactors and some cytokines in gingival hyperplasia due to the drug, there is no studyindicating the role of total antioxidant status (TAS) in gingival hyperplasia in theliterature. We could not find out any study indicating the role of TAS or cytokines in thepathogenesis of gingival hyperplasia secondary to VPA. From this knowledge, weaimed to investigate the roles of some cytokines and TAS in the etiopathogenesis ofgingival hyperplasia in epileptic children on VPA therapy.In the study, the roles of TAS, interleukin (IL)-6 and 8 in the gingivalhyperplasia in epilepsy patients on VPA therapy were examined. The study was carriedon 52 patients with epilepsy on VPA monotherapy in the age range of 4-15 years andon 23 patients with epilepsy, who are not receiving any antiepileptic drug. TAS, IL-6and IL-8 levels in serum and saliva were detected by means of ELISA.Serum TAS levels in patients with both gingival hyperplasia (2.63±0.94 mmol/L)and gingival hyperplasia-free (2.45±0.56 mmol/L) on VPA monotherapy were foundhigher than those of the control group (1.73±0.60 mmol/L) (p0.05). Salivary TAS levels, there was no significant difference in with gingivalhyperplasia group (0.35±0.22 mmol/L), nonhyperplasia group (0.42±0.25 mmol/L) andcontrol group (0.42±0.22 mmol/L) (p>0.05).Serum IL-6 (27.39±11.30 pg/mL in hyperplasia group, 32.55±6.31 pg/mL innonhyperplasia group) and serum IL-8 levels (38.78±26.75 pg/mL in hyperplasiagroup, 34.68±13.85 pg/mL in nonhyperplasia group) were significantly higher than inthe control group (9.08±5.80 and 10.95±7.74 pg/mL respectively) (p0.05).