Cerrahi hastalarının hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Determinatıon of the surgical patients satisfaction regarding nursing care
- Tez No: 193544
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
1. ÖZETBu çalışma, cerrahi hastalarının hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinibelirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Araştırmanın evrenini; Kocaeli il sınırlarında özel bir hastanede cerrahi girişimgeçiren hastalar oluşturdu. Örnekleme 18 yaş ve üstü 191 hasta alındı. Araştırmadaveriler bireysel özellikler formu ve 19 sorudan oluşan Newcastle HemşirelikBakımından Memnuniyet Ölçeği kullanılarak toplandı. Bulguların değerlendirilmesindeOneway Anova ve Student t testi ile yüzdelik dağılımlar kullanıldı.Araştırma sonucunda; hastaların % 53.4'ünün 18-39 yaş aralığında, %60.7'sininerkek, % 39.8'inin yükseköğretim, % 18.8'inin ev hanımı, % 80.1'inin evli olduğubelirlendi. Hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyi ortalaması 87.77 ± 12.96 olarakbulundu. En yüksek memnuniyetin ?hemşirelerin mahremiyete gösterdikleri saygı?dan, en düşük memnuniyetin ise ?hemşirelerin size durumunuz ve tedavinizle ilgiliyeterli bilgi vermeleri? den olduğu belirlendi.Bu sonuçlar cerrahi hastalarının aldıkları bakımdan genel olarak memnunolduklarını göstermektedir.Anahtar kelimeler; sağlık, hastalık, cerrahi hastası, cerrahi semptom, hasta memnuniyet.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYDETERMINATION OF THE SURG CAL PATIENTS?SATISFACTIONS REGARDING NURS NG CAREThis study was conducted as a descriptive study to determine the surgerypatients? satisfactions regarding nursing.The study population was composed of the patients undergoing surgicalintervention in a private hospital located within the boundaries of province of Kocaeli.191 patients ⥠18 years were included into the study sampling. The data in the researchwas collected by using individual characteristics form and Newcastle Satisfaction withNursing Scale scores consisting 19 questions. One-way Anova and Student t test andpercentage distributions were used for evaluation of the results.At the end of research it was found that 53.4 % of the patients? ages werebetween 18-39 years, 60.7 % of the patients were male, 39.8 % of the patients?educations were university degree, 18.8 % of the patients were housewives and 80.1 %of the patients were married. The mean satisfaction level regarding nursing was found tobe 87.77 ± 12.96 It was determined that highest satisfaction was from ?respects of thenurses on privacy? and the lowest satisfaction was from ?being informed satisfactorilyby the nurses about your condition and your treatment?.These results show that the surgical patients are generally satisfied from the carethey receive.Key words; health, disease, surgical patient, surgical symptom, patient satisfaction.