Pliometrik antrenman yapan öğrencilerin sıçrama performanslarının incelenmesi
A study on jumping performances of the students performing plyometric exercises
- Tez No: 193546
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLSEN SİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
PLİOMETRİK ANTRENMAN YAPAN ÖĞRENCİLERİNSIÇRAMA PERFORMANSLARININ İNCELENMESİAdı ve Soyadı : Kurtuluş ÇAVDARDanışmanın Adı : Prof.Dr.Bilsen SİRMENKabul Tarihi : 13.11.2006Programı : Spor, Spor Sağlık Bilimleri - YükseklisansAnabilim Dalı : Beden Eğitimi ve SporÖZETBu araştırma ile, 10 haftalık pliometrik antrenman programı uygulanan 12-14 yaşarası öğrencilerin sıçrama performanslarının ve bazı fiziksel parametrelerinindeğişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla araştırma kapsamında, kız ve erkek karma gönüllü ilköğretim okuluöğrencilerinden iki grup; pliometrik antrenman yapacak olan 18 kişilik çalışma grubu vepliometrik antrenman yapmayacak olan 18 kişilik kontrol grubu oluşturulmuştur.Araştırmaya katılan bireylerin 10 haftalık süre sonunda ilk, ara ve son ölçümverileri bilgisayar programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A STUDY ON JUMPING PERFORMANCES OF THESTUDENTS PERFORMING PLYOMETRIC EXERCISESAdı ve Soyadı : Kurtuluş ÇAVDARDanışmanın Adı : Prof.Dr.Bilsen SİRMENKabul Tarihi : 13.11.2006Programı : Spor, Spor Sağlık Bilimleri - YükseklisansAnabilim Dalı : Beden Eğitimi ve SporSUMMARYThe purpose of this study was to examine the effects of a 10-week plyometric trainingprogram on jumping performances and related physical parameters of students aged 12-14.For this purpose, voluntary subjects composed of 36 elementary school studentswere divided into two seperate groups of 18 mixed -girls and boys- students, a plyometrictraining and a control group.Computer program was used to calculate the statistics on initial, in-between andfinal data.