Ankara'daki ilköğretim öğretmenlerinin okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıkları
Reading habits and library usage level of primary school teachers in Ankara
  1. Tez No: 456819
  2. Yazar: AYŞEGÜL YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gelişmenin ve çağdaş medeni ülkeler arasında bir yer edinmenin ve lider ülke konumuna ulaşmanın en önemli etmenlerinden biri bilimsel, güvenilir ve doğru bilgi kaynağına ulaşmaktır. Bunun gerçekleştirilmesinde okumanın ve bilgi kaynaklarına ulaşmak için bu kaynağı bünyesinde barındıran kütüphanelerden yararlanmanın önemi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitimin en erken safhalarından başlayarak okumanın önemi öğrencilere aşılanmalı ve bilgi kaynaklarına en güvenilir ve bilimsel kapsamda ulaşmanın en etkili yolunun kütüphanelerden faydalanmak olduğu bilinci aşılanmalıdır. Bu görüşten hareketle, kütüphanelerin işlevlerine ilişkin ve kütüphane kaynaklarına erişimde pratik ve özendirici yöntemlerin geliştirilmesinin gerekli olduğu değerlendirilmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaştığı ve bilgiye ulaşımda tercih edilen bir yöntem olduğu günümüz dünyasında, bilimsel yöntemlerle insanların bilgilendirilmesi maksadıyla, internet aracılığıyla kütüphanelerden yararlanma yöntemlerinin geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılmasında ve kütüphanelerden yararlanma konusunda en önemli etmen olan ilköğretim öğretmenlerinin bu konudaki eğilimleri araştırılmış ve araştırma, Ankara'nın 9 ilçesindeki 48 ilköğretim okulunda görev yapan 114 öğretmen ile örneklenmiştir. Bu araştırmada betimleme yöntemi ile anket, gözlem ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın çıktısı olarak,“Ankara'da bulunan devlet ilköğretim okullarında öğretmenlerin okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıklarındaki doğru orantıya bağlı olarak, çocuklara okuma alışkanlığını kazandırma açısından işlevlerini yerine getirmekte yetersiz kalmaktadırlar”biçiminde tanımlanan çalışmanın hipotezinde, okuma ile kütüphane kullanma alışkanlığı paralelinde, eğitim müfredatından kaynaklanan ve aile ve çevre faktörlerine de bağlı olarak, Ankara'da bulunan devlet ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin, çocuklarda okuma alışkanlığını kazandırma açısından işlevlerini tam olarak yerine getirebilecek durumda olmadıkları belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler İlkokul öğretmenleri, okuma alışkanlığı, halk kütüphaneleri, okul kütüphaneleri,Ankara
Özet (Çeviri)
One of the most important factors for development, being one of the modern countries and getting the position of a leader country is owing to reach scientific, accurate and reliable source of information. For the realization of this, the importance of reading and benefiting from libraries in which the source of knowledge exists must be taken into consideration. Starting from the earliest stages of education, the importance of the libraries which are the most reliable and effective way to achieve the scientific scope and reading must be assented. From this point of view, it is necessary to develop practical and incentive methods to increase the functions of libraries and accessing library sources. As the preferred and widespread use of internet to access information in today's World developing new methods with the aim of informing the people with scientific methods is important to increase library use via the internet. This study was carried out for evaluation about reading habits and library use of primary school teachers, who are the most effective factor for the acquisition of these habits by students. The samples of this research consist of 6 districts, 48 primary school and 114 primary school teachers. Descriptive method with questionnaire, observation and interviewing techniques are used in this research. As it is defined in the hypothesis of this study; although there is a true proportion between reading habits and library use of primary school teachers working in state schools in Ankara, these teachers don't have proper capability to fulfill the requirements to get the students gain reading habits and library use. According to the results obtained from this study, it can be seen that reading habits and library use of primary school teachers in Ankara are true proportional, it is confirmed that these teachers don't have proper capability to fulfill the requirements to get the students gain reading and library use habits affected much because of many factors such as curriculum, family and environment. Key Words Primary school teachers, reading habits, public libraries, school libraries,Ankara